Kruki są mądrzejsze niż myśleliśmy

Naukowcy badający psychologię i zachowanie zwierząt już dawno odeszli od popularnej swego czasu idei jakoby najlepiej rozwiniętą poznawczo grupą zwierząt były ssaki. Co jakiś czas pojawiały się bowiem nowe, zaskakujące wyniki badań rzucające lepsze światło na umysły takich zwierząt jak ryby czy… ptaki.

Crows2

Dzisiaj wiemy, że ptaki to niezwykłe zwierzęta, których umysł skrywa przed nami jeszcze mnóstwo tajemnic. Mimo to badacze cały czas poddają te zwierzęta nowym eksperymentom i badają ich zdolności kognitywne – umiejętność wyciągania wniosków, budowania skojarzeń, myślenia abstrakcyjnego.

Badania dowiodły, że tzw. test lustra który do niedawno przechodziły wyłącznie naczelne jest również w zasięgu niektórych gatunków ptaków. Oznacz to, że nie tylko świadomość ale i elementy samoświadomości rozpowszechnione są również wśród zwierząt nie należących do grupy ssaków.

Poniżej przedstawiamy Wam nagranie z bardzo interesującego eksperymentu, na którym kruk rozwiązuje zagadkę składającą się z kilku złożonych elementów.

Byłoby to niemożliwe bez odpowiedniej umiejętności wyobrażenia i kojarzenia faktów. Ptaki wykazują inteligencję kilkuletnich dzieci. Kolejne badania mogą zmienić nasz pogląd i udowodnić, że ptaki dysponują o wiele większymi zdolnościami poznawczymi niż w tej chwili sądzimy.

Warto przypomnieć w tym miejscu deklarację naukowców z Cambridge:

Konwergentne dowody wskazują, że zwierzęta inne niż ludzie mają neuroanatomiczne, neurochemiczne i neurofizjologiczne podłoża stanów świadomości łącznie z możliwością podejmowania świadomych zachowań. W konsekwencji, waga dowodów wskazuje, że ludzie nie są unikalni pod względem posiadania ośrodków neurologicznych, które budują świadomość. Zwierzęta inne niż ludzie, w tym ssaki i ptaki, a także wiele innych stworzeń, np. ośmiornice, także posiadają odpowiednie podłoża neurologiczne.

 

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content