O przyjaźniach międzygatunkowych

Niedawno nakładem wydawnictwa OLE ukazała się niezwykła książka traktująca o… przyjaźniach międzygatunkowych! Autorka zebrała kilkadziesiąt zdumiewających, a co najważniejsze autentycznych, historii ze świata zwierząt. Historii, o których wspomina się bardzo rzadko, bo dla wielu stanowią nierozwiązywalną zagadkę.

Chociaż o emocjach i inteligencji zwierząt mówi się coraz więcej, wciąż bardzo wiele osób boi się wypowiadać o zwierzętach w kontekście uczuć i cech przypisywanych dotąd jedynie człowiekowi. Jak jednak słusznie zauważył Marc Bekoff, światowej sławy biolog ewolucyjny z University of Colorado:

Ciągłość ewolucyjna – koncepcja stworzona przez Darwina – wskazuje, że różnice między ludźmi a zwierzętami wynikają ze stopnia rozwoju, a nie odrębności gatunkowej. Dotyczy to również emocji. Mam wiele podobnych układów w organizmie, w tym także układ limbiczny, który odpowiada za powstawanie emocji. Skoro my odczuwamy radość czy smutek to zwierzęta również. To nie jest taka sama radość czy taki sam smutek, jednak różnice należy postrzegać w kategoriach odcieni szarości, a nie – czerni i bieli.

Książka autorstwa Jennifer Holland ukazuje nam jak mało wciąż wiemy na temat zachowań i psychologii zwierząt. Całość opatrzona jest krótkim wstępem, po którym na kolejnych niemal 200 stronach autorka opisuje historie zwierząt, które, chociaż na pozór nic ich nie łączy, postanowiły objąć się nawzajem opieką.

Każda z historii ilustrowana jest dodatkowymi zdjęciami opisywanych zwierząt, dzięki czemu mamy pełniejszy obraz opisywanych przyjaźni. Nierzadko bardzo nietypowych przyjaźni.

W książce znajdziemy między innymi historię związku owcy i słonia, królika ze świnką morską, nosorożca z żółwiem, kota z gorylem czy osła z kundelkiem. Nie brakuje też zadziwiających historii, jak na przykład ta o przyjaźni psa z… karpiem.

Jeżeli interesują was zwierzęta, chcecie poznać je bliżej, a co najważniejsze lepiej zrozumieć ich świat, książka Holland to pozycja obowiązkowa! Napisana prostym językiem, ładnie wydana, z załączoną na końcu bibliografią pomocną tym, którzy chcieliby się doszukać źródeł przytaczanych historii.

Im dłużej przyglądamy się zwierzętom, im dłużej je badamy tym bardziej nas one zaskakują. Dzisiaj wiemy już, że ani samoświadomość, ani emocje, ani inteligencja nie są przynależne wyłącznie człowiekowi. Dzięki książce Holland przełamujemy kolejne tabu – przyjaźń między zwierzętami.

Ta książka to zbiór wspaniałych przykładów odnajdywania przyjaciół w najbardziej nieoczekiwanej przestrzeni – poza własnym gatunkiem. Dlaczego jednak nas to zaskakuje, skoro my sami potrafimy tworzyć silne więzi z psami, kotami, końmi i innymi zwierzętami.

Frans de Wall, prymatolog, autor „The Age of Empathy”

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content