Czy zwierzęta mogą mieć prawa?

Bardzo często przeciwnicy praw zwierząt odwołują się do pojęcia „obowiązku”. Ich zdaniem zwierzęta nie mogą mieć praw ponieważ nie mają obowiązków. Nie jesteśmy w stanie obdarzyć ich prawami, ponieważ nie tylko nie rozumieją abstrakcyjnej idei prawa, ale też nie są w stanie przestrzegać praw innych, a dodatkowo nie możemy nałożyć na nich jakichkolwiek obowiązków.

shutterstock_145195219

Czy w związku z tym zwierzęta rzeczywiście nie powinny mieć praw?

Wiele osób zapomina, że od dziesiątek lat obdarzamy prawem istoty niezdolne do wypełnienia jakichkolwiek obowiązków – ludzkie dzieci. Kodeks karny chroni jest przed przemocą, gwałtem i zniewoleniem. Nadając dzieciom prawa nie zrobiliśmy tego oczekując czegokolwiek w zamian. Małe dzieci również nie rozumieją idei prawa, nie zawsze są w stanie przestrzegać tych praw w stosunku do innych, a kilkumiesięczne niemowlęta nie mają absolutnie żadnych obowiązków. Mimo to chronimy je – bo tak jak osoby dorosłe czują ból i strach. Bo tak jak osoby dorosłe mają interes w tym aby nie cierpieć. Dokładnie tak jak inne zwierzęta.

Nie jest też prawdą, że nadajemy dzieciom prawa ze względu na potencjał bycia osoba dorosłą. Prawo chroni również osoby upośledzone umysłowo i fizycznie, które często, pozostając pod opieką innych, zwolnione są z obowiązków typowych dla osób dorosłych. Mimo to nadal chronimy ich życie.

Gdybyśmy poważnie potraktowali przywołany na początku zarzut przeciwników praw zwierząt musielibyśmy pozbawić praw dzieci oraz osoby upośledzone umysłowo.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content