Soja jest bezpieczna dla mężczyzn!

Od dawna w internecie krąży mnóstwo dziwacznych historii o soi. Wiele osób jest przekonanych, że soja źle wpływa na męskie hormony, powoduje bezpłodność i obniża testosteron. Roślina, którą ludzkość spożywa od setek lat nagle okazuje się być niebezpieczną trucizną! Argumentem w dyskusji są zwykle odnośniki do artykułów pozbawionych bibliografii lub pojedyncze, wybiórczo interpretowane badanie.

shutterstock_207478879

Jak to właściwie jest – czy soja może wpływać na feminizację mężczyzn? W teorii tak. W praktyce nie – nie dalibyśmy bowiem rady zjeść tak olbrzymiej ilości soi. W teorii jabłka również mogłyby nam zaszkodzić. Ale jakie to ma znaczenie, skoro nikt nie jest w stanie zjeść jednorazowo 20 kg jabłek?

Wpływ soi na mężczyzn badano już wielokrotnie. Kilka lat temu ukazała się również metaanaliza – podsumowująca wnioski z poprzednich badań. Przypomnijmy – metanaliza stoi w hierarchii dowodów naukowych wyżej niż jakiekolwiek pojedyncze badanie.

Wyniki są jednoznaczne  – soja jest bezpieczna dla mężczyzn! Nie działa feminizująco na mężczyzn! Nie musisz obawiać się przetworów z soi. Tofu nie obniży twojego poziomu testosteronu.

Warto sięgać po soję. To wysokiej jakości białko, przyswajalne w ponad 90%, a do tego kopalnia żelaza i wapnia.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Maja Stokłosa pisze:

    Czy napewno soja jest bezpieczna dla męszczyzn???

Shares
Skip to content