fbpx

Słoń Mali – 40 lat samotności za kratami zoo

Czterdzieści lat temu mały słoń, o imieniu Mali, uczący się właśnie pływać został porwany i brutalnie oddzielony od swojej matki. Został wysłany w charakterze prezentu dla ówczesnego prezydenta Filipin. Zamiast przestronnej i niczym nie ograniczonej przyrody otrzymał betonowy wybieg otoczony zimnym murem. Nigdy więcej nie widział już swojej matki. Nigdy więcej nie widział żadnego innego słonia. Mali jest od 40 lat całkowicie samotny. Zoo, w którym został zamknięty to nie jest jego prawdziwy dom.

Lonely-Elephant1-1200x798Z biegiem lat Mali popadał w coraz większą depresję. Dzień w dzień, przez kolejne 40 lat zerkał na te same betonowe ściany swojego więzienia. Nie widział drzew ani trawy. Tylko beton. Do cierpienia psychicznego dołączyły fizyczne bóle związane z zapaleniem stawów. Aby zmniejszyć ból Mali spędza całe dnie oparty o mur. W naturze słonie wędrują dziennie kilkadziesiąt kilometrów. Mali nie może przejść nawet jednego.

Ogród zoologiczny całkowicie ignoruje problemy słonia. Dopóki zwierzak przynosi zyski finansowe i ściąga publiczność nie ma powód aby wydawać dodatkowe pieniądze na jego utrzymanie. Taka jest logika pracy w zoo.

Dzisiaj, wiemy już o słoniach coraz więcej. Wiemy, że izolacja społeczna i samotność to dla tych zwierząt okrutna tortura. Nikt z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić szkód jakie w umyśle Maliego wywołały 40 lata izolacji.

Schronisko Elephant Sanctuary Boon Lott próbuje wykupić Mali i dać jej odpowiednie schronienie – setki hektarów łąk, rzeki, świeże owoce. Urzędnicy nie chcą jednak oddać słonia bez walki.

Lonely-Elephant

Mali ma coraz mniej czasu. Jeżeli nie zostanie mu udzielona odpowiednia opieka medyczna, a warunki życia nie ulegną poprawie – Mali już nigdy nie poczuje pod stopami prawdziwej ziemi.

To nie jest odosobniona historia. Setki dzikich zwierząt porywanych jest co roku na potrzeby parków rozrywki, cyrków i ogrodów zoologicznych. Bojkotuj przemysł związany z wykorzystywaniem zwierząt do rozrywki. Za ich kolorowymi plakatami kryją się setki dramatycznych historii, zamkniętych, izolowanych i torturowanych zwierząt.

Jeżeli chcesz pomóc Mali napisz wiadomość w jego sprawie!

Źródło: http://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/mali-the-elephant-in-prison-for-forty-years/

Facebook Comments

Może Ci się również spodoba

Shares