4 powody, dla których weganie nie jedzą jajek

Wiele osób doskonale rozumie intencje osób, które rezygnują ze spożywania mięsa. Część z nich nie rozumie jednak dlaczego osoby na diecie roślinne świadomie rezygnują z jajek.

shutterstock_82010614

Producenci przekonują, że kury spędzają swój czas w hodowli dziobiąc beztrosko trawę, a jajka pozyskuje się jedynie „mimochodem”. Prawda jest inna. Oto 4 powody, dla których weganie rezygnują z jajek.

  1. Jajko nie jest niezbędnym elementem diety – nie ma żadnego powodu, dla którego jajko miałoby stać się nieodzownym elementem diety. Wręcz przeciwnie – wiele badań wskazuje na negatywne konsekwencje spożywania zbyt dużej ilości jaj. Nie ma również powodu by martwić się o białko. Możemy pozyskać doskonałe i pełnowartościowe białko na diecie w 100% roślinnej.
    .
  2. Kury cierpią – większość jaj pozyskiwana jest z chowu klatkowego – który przypomina obóz pracy – bez dostępu do światła i trawy. Tłok i wzajemna agresja. Wiele kur nie dożywa nawet końca „produkcji”. Jaja oznaczone numerem 2 i reklamowane jako „wolnowybiegowe” czy „wiejskie” to w większości olbrzymie hale ze zwierzętami stłoczonymi do granic możliwości. Bez klatek – to prawda. Bez stresu, cierpienia i nadmiernego zatłoczenia? Nic bardziej mylnego.
    .
  3. Przy „produkcji” jaj giną pisklęta – niezależnie od rodzaju hodowli. Klatkowa, ściółkowa czy eko – każda z nich musi pozbywać się piskląt płci męskiej, które są nieopłacalne (nie nadają się na mięso, nie dostarczają jaj).Małe ptaki są więc gazowane, mielone lub żywcem trafiają w wielkich workach na sterty śmieci. Producenci nie mają innego wyboru jeżeli chcą aby hodowla się opłacała.
    .
  4. Kury nie mają emerytury – kiedy przestaną być użyteczne, trafiają pod nóż. Nikt nie zapewnia im bezpiecznej emerytury. To również byłoby zbyt nieopłacalne. Chociaż mógłyby żyć jeszcze kilka lat, giną wcześniej – traktowane jak najzwyklejszy surowiec przerobowy.Spróbuj z nami diety wegańskiej! Wejdź na Zostań Wege!
Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content