Czy dzieci mogą być na diecie wegetariańskiej?

Co jakiś czas powraca kontrowersyjny temat żywienia dzieci dietą bezmięsną. Czy to zdrowe? Czy może, jak chcieliby przeciwnicy, dieta wegetariańska naraża maluchy na niedobory białka, żelaza i cynku? Czy dzieci, które nie jedzą mięsa są słabsze, osiągają gorsze wyniki w nauce i częściej chorują niż ich, wszystkożerni rówieśnicy?

shutterstock_160144139

Sprawdźmy co na ten temat mówi nauka!

Zacznijmy od naszego, polskiego Instytutu Żywności i Żywienia. Według jego najnowszej opinii:

Prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie zapewniają korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu wielu chorób (tj. otyłość, cukrzyca, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, niektóre nowotwory, stany zwyrodnieniowe, dnę moczanową) szczególnie u osób dorosłych. Dieta wegetariańska wiąże się z niższym spożyciem cholesterolu, tłuszczów nasyconych, większym spożyciem owoców, warzyw, strączkowych, orzechów i błonnika pokarmowego z produktów zbożowych.

Organizacje międzynarodowe idą nawet o krok dalej. Zgodnie z publikacjami American Academy od Pediatrics oraz Canadian Pediatrics Association również dieta wegańska (w 100% roślinna), dobrze skomponowana jest bezpieczna dla dzieci, nawet tych najmłodszych.

Taka jest również opinia największej i jednej z najbardziej szanowanych organizacji dietetycznych na świecie – ADA:

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wyraża stanowisko, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w diecie wegetariańskiej u dzieci? Na witaminę B12, żelazo, cynk i wapń – tak jak w diecie każdego malucha. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki poradnik dla wege rodziców (wersja demo do pobrania tutaj). Dzięki niemu dowiecie się gdzie szukać składników mineralnych i witamin w diecie wegetariańskiej, kiedy i jakie produkty włączyć do jadłospisu wege malucha oraz jak przekonać oporne dzieci do.. jedzenia warzyw i owoców!

Nie ma dziś powodu aby uważać, że diety wegetariańskie są niebezpieczne dla dzieci. Współczesna plaga chorób cywilizacyjnych wynika ze źle zbilansowanej diety tradycyjnej. Mimo to, ludzie wciąż boją się diety wegetariańskiej. Chociaż, to mięso i nabiał, wyrządzają co roku krzywdę tysiącom osób, które zapadają na ciężkie chory serca.

Musimy umieć bilansować dietę naszym dzieciom niezależnie od tego czy karmimy je dietą wegetariańską czy tradycyjną. Dodatek mięsa na talerzu w żaden sposób nie chroni dzieci przed niedoborami witamin, a już na pewno nie chroni przed ryzykiem przyszłych chorób.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content