Kanzi – szympans, który mówi

Szympans bonobo, który rozmawia ze swoimi opiekunami i pyta ich o kasetę video z Tarzanem? Czy to możliwe? Poznajcie Kanziego – szympansa, który przyswoił sobie język klawiszowy „yerk” – system porozumiewania się stworzony w ośrodku badań nad naczelnymi w Yerk.

kanzi-bonobo-merl

Tablica, z której korzystał Kanzi miała ponad 200, oznakowanych geometrycznie, klawiszy. Jeden klawisz oznacza jeden wyraz.

W jaki sposób Kanzi nauczył się porozumiewać za pomocą klawiszy „yerk”?

Nauczył się go tak, jak uczą się mówić małe dzieci: mimochodem, bez najmniejszego trudu. Po prostu siedział i się bawił, kiedy jego matka mozoliła się na lekcjach yerk. Kątem oka musiał chyba jednak obserwować lekcję, bo nagle podszedł do tablicy i zamówił coś do picia.

Kanzi nauczył się komunikować z ludźmi w ten sposób w jaki języka uczą się ludzkie dzieci. Co więcej – Kanzi nauczył się również angielskiego! Budowa anatomiczna nie pozwała szympansom mówić, mimo to Kanzi rozumiał angielskie słowa, znał ich znaczenie.

Sceptycy zorganizowali zawody pomiędzy dwuletnią Alią, a Kanzim. Oboje mieli za zadnie wykonać polecenia, których nie słyszeli nigdy wcześniej („Weź ten melon do miski” itp.). łącznie ponad 600 zdań. Test był poddany ścisłym rygorom naukowym, przeprowadzono go z zachowaniem tak zwanej podwójnej ślepej. Efekt? Kanzi i Alia uzyskali taki sam wynik!

Kanzi to nie jedyny szympans, który opanował umiejętność porozumiewania się z człowiekiem za pomocą języka. Jeszcze bardziej zdumiewająca jest historia Washoe i Koko, które opanowały ludzki język migowy, wprawiając cały świat nauki w wielkie zdumienie. Przeczytacie o nich w naszym artykule „Małpie dialogi”.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content