4 mity o człowieku „koronie stworzenia”

Bardzo często przeciwnicy wegetarianizmu i praw zwierząt podkreślają nadrzędną rolę człowieka w świecie przyrody, powołując się przy tym na (o zgrozo!) nauki przyrodnicze i biologię. To prosty i szybki zabieg dzięki, któremu ludzie zdejmują z siebie odpowiedzialność za los innych gatunków. Budują niewidzialny mur pomiędzy Homo Sapiens, a pozostałymi gatunkami zwierząt. Dlaczego i jak działa antropocentryzm i przekonanie o centralnej pozycji człowieka przeczytacie w naszym artykule tutaj.

A hungry man holding a knife and a fork ready to eat a stack of raw steak

Dzisiaj przedstawimy Wam cztery, najpopularniejsze mity, związane z rzekomą hegemonią gatunku ludzkiego:

  1. Ludzie znajdują się na szczycie drabiny ewolucji – to nieprawda. Nie istnieje nic takiego jak drabina ewolucji. Rozwój ewolucyjny gatunków nie ma charakteru liniowego. Zdecydowanie bardziej przypomina rozgałęzione drzewo aniżeli drabinę. Kategorie gatunków „niższych” i „wyższych” nie istnieją w naukach biologicznych. Przystosowanie gatunków do konkretnej niszy ekologicznej nie ma charakteru wartościującego.
  2. Tylko ludzie są samoświadomi – kolejna nieprawda. Od ponad 30 lat wiemy już, że samoświadomość dzielimy również z innymi gatunkami zwierząt, w tym niektórymi naczelnymi i ptakami.
  3. Tylko ludzie są inteligentni – takie twierdzenie, w świetle współczesnej nauki o zachowaniu zwierząt, jest kompletnie nieuzasadnione. Zwierzęta nie tylko potrafią myśleć, pamiętać, przewidywać ale również (w zależności od gatunku) posługują się myśleniem abstrakcyjnym. Potrafią to nawet.. gołębie. W jednym z eksperymentów potrafiły one kategoryzować przedstawiane im sceny i przedmioty, nawet jeżeli widziały tylko ich fragment.
  4. Ludzie są najlepiej przystosowanym gatunkiem na świecie – błąd. Najlepiej przystosowane do życia na Ziemi są… owady. Przykładowo muszki owocówki mogłyby przetrwać wybuch jądrowy.

Nie ma żadnego, naukowego powodu aby uważać, że ludziom, należy się jakieś szczególne miejsce w świecie przyrody. Dzielimy ten świat z milionami innych gatunków. Jesteśmy tu na równych zasadach. Weźmy odpowiedzialność za własne decyzję, które codziennie mają wpływ na setki innych zwierząt.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. tajniak4 pisze:

    No właśnie… z NIEKTÓRYMI gatunkami zwierząt dzielimy samoświadomość. Przy czym gatunki te można policzyć na palcach.

Shares
Skip to content