Czy soja jest dobrym źródłem białka?

W internecie krąży mnóstwo mitów związanych ze spożywaniem soi. Część z nich obaliliśmy tutaj. Często jednak spotykamy się z opinią, że nie warto jeść soi, ponieważ jej białko jest bardzo źle przyswajalne. Podobno tylko w 10%… Czy to prawda?

shutterstock_143764420

Sprawdźmy! Przyswajalność białek określamy w skali PDCAAS (Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score) gdzie 0 oznacza zerową przyswajalność, a 1 bardzo wysoką. Co wiemy o białku sojowym?

Zawiera komplet aminokwasów w proporcjach bardzo zbliżonych do tak zwanego białka wzorcowego. Wskaźnik przyswajalności białka sojowego na skali PDCAAS to 0.91. Czyli przyswajalność na poziomie ponad 90%! Dla porównania – przyswajalność białka z wołowiny to 0.92. Co więcej – białko sojowe w formie odżywki ma przyswajalność równą białku serwatkowemu – 1 czyli 100%.

Soja, wbrew opiniom powtarzanym na forach internetowych, to bardzo dobre źródło białka. Warto włączyć ją do swojej diety również ze względu na wysoką zawartość żelaza.

Świetnie sprawdzają się również fermentowane produkty sojowe takie jak tofu czy tempeh. Dzięki procesowi fermentacji zwiększa się biodostępność żelaza oraz innych składników mineralnych.

Nie bójmy się też GMO. Soja GMO trafia głównie na paszę na dla zwierząt oraz w formie wypełniaczy do chleba czy batoników. Soja przeznaczona do spożycia dla ludzi jest niemal zawsze odpowiednio ocertyfikowana.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. k pisze:

    A czy jest jakiś limit dziennego spożycia soi?

Shares
Skip to content