Nowa pani burmistrz planuje by Turyn stał się pierwszym włoskim wege-miastem

Chiara Appendino chce, aby dieta wegańska stała się priorytetem przez najbliższe 5 lat. Dzieci będą edukowane w zakresie wyborów diety i kultury wyboru. Ale wiele mieszkańców Turynu oskarżyło panią burmistrz o stworzenie nadopiekuńczego miasta.

shutterstock_335885375

Nowa burmistrz Turynu sprowokowała ogromną debatę swoją decyzją, aby dieta wegańska stała się podstawą w północnym mieście Włoch w ciągu najbliższych 5ciu lat.

Chiara Appendino, która w czerwcu pokonała rządzącego Piero Fassino, należy do kontestatorskiej partii Five Star Movement. Partia została założona przez włoskiego komika Beppe Grillo w 2009 roku, pojawiła się znikąd i została główną siłą we włoskiej polityce.

62 stronicowe orędzie mówi:

Promocja diety wegańskiej i wegetariańskiej jest fundamentalnym działaniem dla zabezpieczenia naszego środowiska, zdrowia, mieszkańców i dobrobytu zwierząt.

Także dzieci będą uczone o korzyściach diety wegańskiej w ciągu najbliższych pięciu lat.

Opieka sprawowana przez ekspertów od zdrowia, żywienia i polityki pomoże rozpropagować w szkołach kulturę szacunku do innych stworzeń, nauczanie dzieci jak jeść dobrze aby zarazem chronić ziemię i prawa zwierząt.

Ale nie każdy zgadza się z nową panią burmistrz. W regionie Piemontu jest bardzo wiele mięsnych dań takich jak brasato al Barolo, duszona wołowina w najlepszym lokalnym czerwonym winie i Carne Cruda – surowa wołowina wymieszana z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek i ludzie niechętnie podchodzą do takiego namawiania.

Na Twitterze Appendino została oskarżona o próbę stworzenia nadopiekuńczego miasta. “Jeśli złamiesz ład podyktowany przez burmistrza w Turynie, pójdziesz spać bez kolacji” tak napisał pewien użytkownik mediów społecznościowych.

Mieszkanka Turynu Elena Coda powiedziała angielsko języcznej stronie informacyjnej The Local

Znane dania takie jak ragu z dzika czy stek Chianina już powoli znikają z menu niegdyś słynnego z mięs, win oraz serów.

Dodała “Nie jestem pewna czy ten trend będzie się utrzymywał, spodziewam się raczej buntu prędzej czy później,”.

Bez wątpienia wegetarianizm staje się w Turynie coraz popularniejszy. Dziś miasto szczyci się 30 wegetariańskimi lub wegańskimi restauracjami, z których większość została otworzona w ciągu ostatnich kilku lat. 31 letni Giacomo Gambone, który pochodzi z Turynu, sądzi, że plan Appendino jest czymś pozytywnym. “Podoba mi się to”, powiedział, “To budowanie świadomości w społeczeństwie, które jest przyzwyczajone do schematycznego myślenia.” Podkreśla też, że wiele tradycyjnych mięsnych dań regionu podaje się na specjalne okazje lub w niedziele, więc nie sądzi, by ten krok miał duże znaczenie.

Nie chciałabym tworzyć konkurencji dla przemysłu mięsnego. Nie chcemy zamykać lokalnych sklepików czy niszczyć ludzi, którzy przez lata pracowali by rozwijać Piemonckie dziedzictwo serów i wina.

powiedziała Gianuzzi w rozmowie z Corriere della Sera.

Appendino została trzecią panią burmistrz podążającą w ślady za Marią Magnani Noya wybraną w 1987 roku i Giovanną Cattaneo Incisa, która została burmistrzem w 1992.

Ona, multilingwistka, businesswoman pomaga rozwijać rodzinny biznes urządzeń laserowych, zamężna matka młodej córki.

Do swoich zainteresowań burmistrz zalicza m.in czytanie, podróże, wycieczki górskie, nadmorskie spacery oraz granie w piłkę.

Na swoim profilu online pokazuje, że umie rozmawiać po angielsku, hiszpańsku i niemiecku oraz, że studiowała międzynarodową ekonomię i zarządzanie na uniwersytecie.

Po wygranej w wyborach powiedziała:

Stworzyliśmy historię. To nie był głos protestu, to był głos dumy i zmiany.

Źródło: http://www.thelocal.it/20160721/new-mayor-wants-to-turn-turin-into-italys-first-vegan-city
Tłumaczyła: Zuzanna Kaliszewska

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content