Bezprecedensowy wyrok bezwzględnego więzienia za znęcanie się nad zwierzętami w ubojni!
Kopanie świń, rażenie prądem we wrażliwe miejsca czy uderzanie młotkiem to tylko niektóre przykłady znęcania się nad zwierzętami zarejestrowane na nagraniach aktywistów w jednej z polskich ubojni. Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! i Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! 3 lata temu opublikowały raport wideo „Rzeźnia w Witkowie”.
Film można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=F8CbxwAY_GI
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, która zawiadomiła o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, była stroną w sprawie i występowała jako oskarżyciel posiłkowy.
Na ławie oskarżonych znalazło się trzynaście osób. Jedna z nich dobrowolnie poddała się karze przed rozpoczęciem przewodu sądowego. Pozostali walczyli o uniewinnienie. Sąd rejonowy skazał dwóch oskarżonych na karę 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, grzywnę i nawiązkę w kwocie 600 zł. Ponadto sąd orzekł zakaz wykonywania czynności związanych z ubojem i transportem zwierząt na okres 2 lat. Pozostałych dziesięciu oskarżonych uniewinniono.
Fundacja Viva! wniosła apelację od tego wyroku, domagając się kary bezwzględnej, podwyższenia nawiązki i zakazu oraz uchylenia wyroku wobec uniewinnionych oskarżonych, a także przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji. Sąd Okręgowy uwzględnił wnioski apelacji i uchylił wyrok w części warunkowo zawieszającej kary pozbawienia wolności, podwyższył nawiązki do 3000 zł oraz orzekł zakaz wykonywania czynności związanych z ubojem i transportem zwierząt do 5 lat. Wobec pozostałych dziesięciu oskarżonych sprawa będzie toczyła się od początku.
Wnosimy o wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek instalowania monitoringu wideo w ubojniach – zarówno na stanowiskach ubojowych, jak i miejscach, w których zwierzęta są rozładowywane i przetrzymywane. Monitoring powinien działać całą dobę, a nagrania z niego powinny być przechowywane co najmniej przez 3 miesiące i dostępne na wezwanie odpowiednich służb, takich jak Inspekcja Weterynaryjna, policja, prokuratura i sądy.
Najnowsze komentarze