Co łączy nas z innymi zwierzętami?
Zwierzęta są często do nas bardziej podobne niż wielu chciałoby przypuszczać. Przyzwyczajeni do codziennej konsumpcji mięsa, jaj, mleka i nabiału zapominamy o zwierzętach, które zginęły na potrzeby naszej konsumpcji. Zapominamy też o zwierzętach, które na co dzień żyją obok nas – dzieląc z nami tą samą planetę. Lubi patrzeć na siebie jak na gatunek wybrany – jedyny, który odznacza się świadomością, inteligencją i wyobraźnią.
Jest zupełnie inaczej. Spójrzmy co tak naprawdę łączy nas z innymi gatunkami.
1. Śmiech
.
,
Naukowcy sa zgodni – nie tylko ludzie potrafią się śmiać. Podobnie jak i u nas, śmiech u zwierząt jest sposobem ukazania emocji i spełnia funkcje społeczną. Dr Jaak Penksepp badał śmiech u szczurów dowodząc jak wiele wspólnych emocji dzielimy z innymi zwierzętami.
2. Lojalność
Zwierzęta potrafią tworzyć bardzo silne wiezi, zarówno z innymi przedstawicielami swojego gatunku jak i z ludźmi. Wszyscy znają historię psa Hachiko, który co dzień przychodził na dworzec powitać swojego opiekuna powracającego z pracy. Pewnego dnia człowiek nie wrócił, zmarł zanim zdążył dojechać. Przez kolejne 9 lat Hachiko powracał na dworzec w nadziej, że wypatrzy swojego opiekuna. Czekał na niego do końca życia.
3. Żałoba
Nie tylko ludzie opłakują swoich krewnych i przyjaciół. Udokumentowano przypadek szympansów z Kamerunu, które pogrążyły się w głębokim smutku po utracie przyjaciela. Inny szympans – Flint, po utracie bliskiej mu osoby odmówił jedzenia i popadł w depresję. Wiemy też, że słonie potrafią czuwać przy swoich martwych członkach stada.
4. Współczucie
To nie prawda, że zwierzęta kierują się wyłącznie instynktem. W badaniach kapucynki troszczyły się o nagrody dla swoich towarzyszy, szczury uwalniają swoich przyjaciół, słonie torszczą się o rannych, a szympansy mogą mieć wyrzuty sumienia.
Źródło: http://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/animals-demonstrate-they-are-more-like-us/
Najnowsze komentarze