fbpx

Kulisy cyrków ze zwierzętami – 4 metody tresury

Cyrki z udziałem zwierząt wciąż cieszą się dużą popularnością. Wiele osób jest przekonanych, że tresura zwierząt odbywa się w bezpieczny i humanitarny sposób, a same zwierzęta dobrze czują się na cyrkowej arenie.

Niestety, żaden, nawet najlepiej prowadzony cyrk nie jest w stanie zapewnić dzikim zwierzętom nawet namiastki ich naturalnego środowiska. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak wyglądają kulisy przedstawień cyrkowych sprawdźcie poniższą listę popularnych narzędzi stosowanych przez treserów.

1. Łańcuchy

Chained ElephantNie musisz nawet wchodzić na zaplecze cyrku. Wystarczy rzut oka na zwierzęta stojące na tyłach cyrkowego namiotu. Większość z nich zamknięta jest w klatkach lub przykuta krótkimi łańcuchami do wozów i pali wbitych w ziemię. Słonie, które na co dzień przemierzają dziesiątki kilometrów, w cyrku skazane są na niespełna kilku metrowy łańcuch. Ból psychiczny bywa w tym wypadku nierzadko cięższy niż fizyczne cierpienie.

2. Hak

bullhook-circleStosowany głównie w wypadku słoni. Zmusza do uległości nawet najdziksze zwierzęta. Słoniom wbijany jest zwykle tuż za uszami wywołując ogromny ból. Zwierzę poddane tresurze za pomocą haka uczy się natychmiastowego posłuszeństwa. Słonie wykonują niezliczone ilości sztuczek przed wesołą publicznością nie z własnej woli. Pamiętają o bólu.

3. Bat

mclaren-circus-1Podobno treserzy stosują wyłącznie pozytywne metody pracy ze zwierzętami. Skoro tak – dlaczego na arenę cyrkową wychodzą z batem, a nie paczką przekąsek? Bat przypomina zwierzętom kto jest ich właścicielem, kto wydaje rozkazy i kto wymaga.

4. Rażenie prądem

prodMetoda stosowana do nauki tricków również zwierząt przetrzymywanych w parkach rozrywki oraz przygotowywanych do „roli” w filmach. Niezgoda zwierzęcia na zastosowanie się do reguł tresera skutkuje natychmiastowym porażeniem prądem elektrycznym. Trudno wyobrazić sobie bardziej brutalną tresurę.

Nie daj się nabrać na kolorowe plakaty reklamujące kolejne spektakle cyrkowe ze zwierzętami. Nie w nich nic wesołego i radosnego. Wybierz cyrk bez zwierząt!

Na podstawie: http://www.onegreenplanet.org

Facebook Comments

Może Ci się również spodoba

Shares