Żabka jako pierwszy w Polsce sklep zasilany zieloną energią

W Warszawie przy ul.Lewandów 46H powstał nowy sklep Żabki w 100% zasilany zieloną energią. Rozwiązania jakie zostały zastosowane to m.in.. fotowoltaika i wykorzystanie technologii kropek kwantowych, podłoga kinetyczna zamieniająca kroki w energię, kostka antysmogowa uzupełniona zieloną ścianą roślin pochłaniającą kurz i smog. Przed sklepem postawiono również EKOmat oraz stację ładowania aut elektrycznych.

sklep Żabka w Warszawie, pierwszy sklep zasilany zieloną energią

Żabka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się sieci handlowych w Europie, ale tylko dzięki odpowiedzialnemu rozwojowi możemy budować naszą wspólną przyszłość. Zmieniliśmy format sklepów, przeszliśmy transformację cyfrową, ale odpowiedzialność za środowisko jest dla nas równie ważne. Troszczymy się o ludzi i ich otoczenie, dlatego wspólnie z naszymi franczyzobiorcami, pracownikami oraz klientami podejmujemy inicjatywy proekologiczne w obszarach zielonej energii i transportu, czystego powietrza i gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu firmy Żabka Polska.

W sklepie użyto także mebli z recyklingu oraz zbudowano ścianę z butelek z plastiku, zebranych przez osoby pracujące przy tym projekcie. Prąd pochodzi przede wszystkim z energii słonecznej – na dachu sklepu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych. Co ciekawe niektóre z tych rozwiązań są nowością w handlu, gdyż jako nieliczna spółka na świecie korzysta z technologii kwantowej, czyli kropek kwantowych, które są elementem sklepowych szyb i pozyskują energię słoneczną. Nigdzie w Polsce też nie ma wykorzystanej podłogi kinetycznej, zamieniającej każdy wykonany na niej krok w energię elektryczną i jest to druga taka instalacja w sieci handlowej w Europie. Takie, jak i kilka jeszcze innych rozwiązań można zobaczyć w sklepie na warszawskiej Białołęce, jest już otwarta i można robić zakupy.

Technologie zastosowane przez Żabkę skupiają się wokół czterech ekologicznych filarów: zielonej energii, drugiemu życiu, czystemu powietrzu i zielonemu transport. W 2019 roku jako pierwsza sieć handlowa w Polsce wspólnie z marką Volkswagen Samochody Użytkowe testowała dostawczy pojazd elektryczny e-Crafter w centrum Poznania.

Od lutego 2017 roku właścicielem sieci Żabka jest CVC Capital Partners – jedna z największych firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie.

Sieć sklepów Żabka zaprezentowała, jak może wyglądać przyszłość zastosowania proekologicznych rozwiązań w handlu i można powiedzieć, że została jednym z pionierów takich rozwiązań w Polsce.

Autorka: Patrycja Kwaśniewicz

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content