Wegańska marka modowa – o co w tym chodzi? Wegańskie akcesoria Nerola.

Gdy 5 lat temu zakładałam własną markę akcesoriów, nie znałam zbyt wielu konkretów, ale wiedziałam jedno: to musi być marka wegańska. Od 10 lat byłam na diecie wegetariańskiej, stałam u progu weganizmu i założenia własnego biznesu – postanowiłam to połączyć.

Tekst: Katarzyna Gabel, właścicielka marki Nerola

Spotkałam się wielokrotnie ze zdziwieniem: jak to, wegańska marka modowa? To te torebki  można jeść? Niektórzy sobie żartują, inni jawnie kpią – jedni i drudzy nie wiedzą, że przemysł wyzyskujący zwierzęta opiera się nie tylko o produkty spożywcze.

Skóra naturalna. Futra. Jedwab. Wełna. To powszechnie stosowane surowce pozyskiwane od zwierząt i, co więcej, uznawane za luksusowe. Czy cierpienie jest luksusem? Nie sądzę. Niestety braki w edukacji skutkują tym, że wielu z nas nadal uważa, że jeśli sweter jest z prawdziwej wełny to warto zapłacić za niego wiele więcej. W rzeczywistości pieniądze trafiają do oprawców wyzyskujących zwierzęta do granic możliwości i czerpiących z tego ogromne zyski.

Co możesz zrobić, aby nie brać w tym udziału? Kupuj od marek, które nie używają materiałów odzwierzęcych. Chcesz iść o krok dalej? Kupuj rzeczy od polskich marek – mniej, ale lepszej jakości i z mniejszymi kosztami środowiskowymi. Zaliczam do nich również wyzysk zwierząt.

Minimalizm – cudowny lek na zakupoholizm?

Minimalizm to nie tylko mała ilość rzeczy, ale również taki dobór produktów, aby wszystko do siebie pasowało. Dzięki takiemu podejściu do mody zyskujesz bardzo wiele:

-więcej miejsca w szafie = większy porządek

-brak porannych dylematów: “I co Ja mam na siebie włożyć?”

-poczucie kontroli: wiesz, co masz, wiesz, co ewentualnie musisz dokupić.

-mniej odpadów: grasz z ekologią do tej samej bramki :)

W Neroli tak właśnie podchodzimy do projektowania. Nasze produkty mają minimalistyczny design i mnóstwo praktycznych rozwiązań ukrytych w środku. Bez zbędnego przerostu formy nad treścią.

Świetnym przykładem jest plecak Nerola Cube, który ma prosty design, a skrywa aż 8 kieszonek w tym kieszenie na zamek i magnes, smycz na klucze i kieszeń na laptop. Jego najnowsza wersja będzie mieć gumę przytrzymującą butelki z środku, aby się nie przewracały. Wszystkie nasze plecaki posiadają też wodoodporne podszewki. To wszystko sprawia, że nasze produkty pasują nie tylko do wielu stylizacji, ale rownież do różnych okazji. Plecak świetnie sprawdzi się zarówno do pracy w biurze, jak i  na wycieczkę za miasto!

Kolejnym istotnym aspektem jest dobór kolorystyczny. Jeśli nie chcesz wpaść w pułapkę “nie mam torebki do tej sukienki” lub “Kupiłam piękny plecak, ale do niczego mi nie pasuje”, postaraj się stworzyć coś na wzór szafy kapsułowej. Szafa kapsułowa to nie takie proste zadanie i raczej mało kto z nas osiągnie w tym temacie perfekcję. Ale kto powiedział, że musisz od razu być szafiarką! Nie o to chodzi.

Kupuj rzeczy w Twoich ulubionych kolorach i wzorach – takich, w których czujesz się dobrze i które masz do czego nosić.  Stwórz z nich swoją bazę podstawowych ubrań, butów i dodatków. Eksperymenty zostaw na później. Pomocny będzie w tym Twój osobisty moodboard. Więcej o szafie minimaisty w 5 krokach znajdziesz na blogu Neroli: https://nerola.pl/minimalizm-w-twojej-szafie-5-krokow/

Recykling tkanin – Jak robić to dobrze?

Jeśli chcesz, aby Twoja szafa była bardziej ekologiczna, nie tylko zmień swoje nawyki zakupowe, ale również zastanów się, co zrobić z tym, co jest zniszczone lub już do Ciebie nie pasuje. Możliwości jest cała masa!

1.Nie nosisz – oddaj!

Wymiana sąsiedzka, osiedlowa, lub dom samotnej matki – w każdym mieście znajdziesz miejsce i ludzi, którzy z przyjemnością pomogą Ci w pozbyciu się zbędnych ubrań.

2.Nie nosisz – sprzedaj!

Trend na second handy to, tak, jak moda na weganizm, bardzo mądry kierunek. Kupowanie używanych ubrań i dodatków to już od dawna nie powód do wstydu i to jest super :)

3.Nie nosisz – przerób!

Szmatki, kosmetyczki, torby na zakupy – ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Jeśli nie umiesz szyć, możesz odkopać starą maszynę na strychu Mamy, lub zapytać o możliwość użyczenia maszyny lub uszycia czegoś na grupach fb.

4.Nie nosisz – wyrzuć, tylko mądrze!

Wiesz, gdzie wyrzucić rzeczy nie nadające się już do ponownego użycia? I tu Cię zaskoczę – do kontenerów na odzież używaną! To nieprawda, że można tam wrzucać wyłącznie rzeczy w dobrym stanie. Przeprowadziłam własne śledztwo w tej sprawie i dowiedziałam się u źródła, że 100% tekstyliów wrzucanych do kontenerów jest poddawanych recyklingowi, jeśli nie nadają się do ponownego użytku. Więcej o recyklingu tkanin przeczytasz tutaj: https://nerola.pl/recykling-tkanin/

Portfel z recyklingu? Nerola już to ma!

W naszej najnowszej kolekcji portfeli, a już niedługo plecaków i nerek zastosowaliśmy tkaninę Greta, z recyklingu . Pochodzi w 100% z recyklingu plastiku, głównie butelek. To piękna plecionka tapicerska, w stonowanych kolorach o grubym splocie imitującym bawełnę lub len. Długo szukałam odpowiednio wytrzymałego materiału, który nadawałby się na produkty, które mają być użytkowe i starczyć na wiele lat. I znalazłam! Kolekcję Greta znajdziesz tutaj: https://nerola.pl/?s=Greta

To nowy kierunek w rozwoju naszej marki, do kolekcji z recyklingu dołączają powoli kolorowe wzory drukowane ekologicznymi, wodnymi farbami. Wszystkie nasze produkty z recyklingu znajdziesz tu: https://nerola.pl/?s=z+recyklingu

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny, i weźmiesz z niego coś dla siebie. Każdy z nas ma wpływ na to, jak wygląda świat wokół, pomagając ziemi i zwierzętom. Najłatwiej zrobić to zmieniając swoje  nawyki zakupowe. Jakie zmiany już za Tobą, a jakie jeszcze chcesz wprowadzić?

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content