Wrocław, (nie)przyjazny ptakom?

W ubiegłym roku wielokrotnie interweniowaliśmy przy pracach remontowych prowadzonych przez wrocławską Spółdzielnię Mieszkaniową Cichy Kącik. Dlatego gdy tylko pojawiła się informacja o planowanej termomodernizacji budynku pod adresem Prosta 31, który nasza wolontariuszka obserwuje już od zeszłego roku, Spółdzielnia została poinformowana, że znajdują się na nim siedliska ptaków. Jednocześnie wolontariuszka poprosiła o wgląd do ekspertyzy przyrodniczej oraz zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

W odpowiedzi Spółdzielnia nie ustosunkowała się do mojej prośby, informując jedynie w formie pisemnej, że znają przepisy i ich przestrzegają – relacjonuje Zuzanna Pietrowska, nasza wolontariuszka. Gdy 29.04 pojawiło się ogłoszenie, że po weekendzie majowym zostanie rozpoczęta termomodernizacja budynku, znów napisałam do spółdzielni i poprosiłam o wgląd w dokumenty. Na tym etapie gniazda były już ponownie zajęte przez wróble, o czym także napisałam. Niestety nie uzyskałam żadnej odpowiedzi – dodaje.

Obecność ptaków na budynku udokumentowaliśmy na nagraniach. Aktywność ptaków jest bardzo duża, zaobserwowaliśmy także, że wróble niosą do gniazd pożywienie, co wskazuje na obecność piskląt. Dysponujemy także nagraniem z ubiegłego roku, wykonanym w czasie trwania sezonu lęgowego.

Na dzień dzisiejszy prace nie zostały wstrzymane pomimo zgłoszeń do spółdzielni i na policję.

Sprawa została zgłoszona także do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

W rozmowie telefonicznej uzyskałam informację, że RDOŚ interweniował w Spółdzielni, również telefonicznie. Podobno ornitolog oglądał blok w marcu i nie stwierdził obecności gniazd. Jak usłyszałam, RDOŚ poinstruował Spółdzielnię, że powinni przeprowadzić ponowną ekspertyzę, a już montaż rusztowania powinien odbyć się pod nadzorem ornitologa. W rozmowach z ekipą montującą rusztowanie usłyszałam, że Panowie sami zauważyli ptaki, natomiast o obecności ornitologa nic nie wiedzą – mówi działaczka.

Niestety Spółdzielnia prac w dalszym ciągu nie przerwała, w związku z czym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała kolejne interwencje w tej sprawie.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content