Ignorance is no bliss

Natłok przedświątecznej pracy związanej z naszą kampanią Bezkrwawe Święta spowodował, że dopiero ostatnio znalazłam czas, aby wziąć się za lektury kupki Newsweeków, Przeglądów i Polityk, które piętrzyły się zarówno na moim biurku w domu, jak i w vivowym biurze.

I aż mi oddech zamarł, gdy w dodatku do Newsweeka nr 10/2009, z Martyną Wojciechowską na okładce, przeczytałam artykuł Kaliny Dobesz „Jutro będzie futro”. Autorka prezentuje w nim, niestety wbrew dziennikarskiej zasadzie wgłębienia się w temat, dosyć pobieżną i stereotypową wiedzę dotyczącą wpływu produkcji futer na środowisko. Autorka pisze:

„Naukowcy z amerykańskiego University of Michigan odkryli, że pestycydy używane przy produkcji jedwabiu, a nawet zwykłej bawełny mają negatywny wpływ na środowisko. Obrońcom praw zwierząt wytrąca to z ręki ekologiczne argumenty, tym bardziej że zwolennicy futer powtarzają uparcie: prawdziwe futro utylizuje się szybko i w naturalny sposób, a sztuczne zasili stertę odpadów rozkładających się latami.”

Zacznę od tego, że szkodliwość pestycydów znana jest o wiele dłużej, niż istnieje Uniwersytet Michigan. Oraz że produkcja praktycznie wszystkiego niestety odbija się na środowisku. Jako dziennikarka pani Dobesz powinna zdawać sobie jednak sprawę z tego, że świat czarno-biały nie jest. Produkcja bawełny konwencjonalnej zatruwa środowisko – nikt temu nie zaprzecza, ale zatruwa je mniej niż produkcja naturalnych futer. Futro nie bierze się znikąd, to skóra martwego zwierzęcia, które trzeba najpierw wyhodować. Zużywa się do tego energię elektryczną, wodę, karmę (którą również trzeba wyprodukować), antybiotyki, i tak dalej. Po zabiciu zwierzęcia i zdjęcia z niego skóry zaczyna się natomiast cały proces obróbki i jej utrwalania. Nieobrobione futro to martwa tkanka i tak jak każdy inny martwy organizm (czy jego część) ulega rozkładowi – gnije. Mityczni jaskiniowcy noszący futra niczym ich nie utrwalali i gdy się rozkładały, po prostu zakładali nowe.

Nie jest również prawdą, że „prawdziwe futro utylizuje się szybko”. Jeśli futra naszych babć nadal mają się w dobrym stanie, pomimo dziesięcioleci, to jak autorka wyobraża sobie tą szybką i bezbolesną dla środowiska utylizację? Co za różnica, czy futro z lisa zalega w szafie, czy na wysypisku? Czy działają tam jakieś magiczne siły, które spowodują, że naturalne futro nagle rozpłynie się w powietrzu?

Garbowanie to długi cykl produkcji, której nieodzowną częścią jest cały wachlarz środków chemicznych. O tym, jaki wpływ ma na środowisko produkcja skóry naturalnej – do której stosuje się podobne w jakości i ilości środki – można przeczytać w tym artykule na naszej stronie kampanii Chów przemysłowy śmierdzi.

Budowanie binarnej alternatywy – dobre futra naturalne vs złe futra sztuczne jest ignorowaniem ogromnej ilości materiałów, które są naprawdę przyjazne dla środowiska. Sieciowe sklepy, takie jak H&M czy Quicksilver wprowadzają produkty stworzone w 100% z post-consumer waste. Upcycling jest rosnącym w siłę trendem. Walka z degradacją środowiska doprowadza do powstawania coraz to nowych, zieleńszych materiałów i technologii produkcji odzieży. Sprowadzanie tak złożonego zjawiska do binarnej alternatywy „ekologiczne” futra naturalne vs. nieekologiczne futra sztuczne jest nie fair w stosunku do czytelników. Nikt nie lubi być wprowadzany w błąd.

Produkcja futer jest okrutnym, złożonym procesem, negatywnie odbijającym się na wielu płaszczyznach. Nie można tego ignorować. Tym bardziej pełniąc taki odpowiedzialny zawód, jakim jest dziennikarstwo. Powielanie stereotypów i płytkie, stronnicze traktowanie podejmowanych tematów może nadaje się do tabloidów pokroju Faktu, lecz z pewnością nie prasy z „wyższej półki”. Pani Kalino, mam nadzieję, że gdy następny raz zechce Pani poruszyć temat związany z prawami zwierząt, przykładniej odrobi Pani pracę domową.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Agnieszka pisze:

  Niby zgadzam sie z tym, co napisalas, jednak z jednym wyjatkiem…
  Piszesz:

  'Nie jest również prawdą, że „prawdziwe futro utylizuje się szybko”. Jeśli futra naszych babć nadal mają się w dobrym stanie, pomimo dziesięcioleci, to jak autorka wyobraża sobie tą szybką i bezbolesną dla środowiska utylizację? Co za różnica, czy futro z lisa zalega w szafie, czy na wysypisku? Czy działają tam jakieś magiczne siły, które spowodują, że naturalne futro nagle rozpłynie się w powietrzu?’

  A jednak- zazwyczaj futra babc trzymane sa przez ich posiadaczki w szafach, gdzie trudno o ich naturalny rozklad, natomiastfaktem jest, ze wyrzucone na wyspyisko,czy – jeszcze lepiej- po prostu gdzies, gdzie moga sie rozlozyc w glebe, gdzie pada descze, swieci slonce itd, ten rozklad nastapil by o wiele szybciej niz w przypadky futer wykonanych z syntetykow.
  Twoj argument nie ma wiec rowniez uzasadnienia naukowego, a jego podloze jest emocjonalne, nie 'science’. Takiego samego argumentu, jak Twoj, mozna by uzyc w dyskusji na temat 'stoly z drewna versus plastikowe’- jasne, kiedy trzymamy stol w domu, zaden z nich sie nie rozlozy, a jednak gdybys wurzucial ten drewniany na zewnatrz, rozklad nastapil by o niebo szybciej niz plastikowego. Tak wiec argument pozbawiony jest sensu.
  Rozumiem Twoja postawe, ale czasem warto przemyslec nieco bardziej swoje wlasny argumenty, kiedy brnie sie w tego typu dyskusje.
  Poza tym przeczytalam ten newsweekowy artykul i choc, sama jestem przeciw noszeniu prawdziwych futer, nie odebralam pisania p. Dobesz jako hymnu 'za’. To byl raport o modzie, dosc bezstronnie napisany, lekki i bez ciezkich przemyslen i stawania po jakiejkolwiek stronie futrzanej barykady.

  Ok, w kazdym razie powodzenia z kontynuacja Twojeo blogu i trzymam kciuki za wszelkie zielone akcje! ;)

 2. Of course, what a great site and informative posts, I definitely will bookmark your website.Have an awsome day!
  Discount Louis Vuitton pet carrier http://www.livoniadermatology.com/images/LivoniaDerm/Discount-Louis-Vuitton-pet-carrier-13315052.html

 3. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.
  Discount where to buy Louis Vuitton handbags http://www.laprepinc.com/images/FileManager/Discount-where-to-buy-Louis-Vuitton-handbags-19773486.html

Shares
Skip to content