Emocje i inteligencja delfinów

Żadne akwarium, żaden basen, jakkolwiek byłby przestronny, nie zapewni warunków oddających środowisko morskie. I żaden delfin, zamieszkujący taki zbiornik, nie będzie w stanie funkcjonować w nim normalnie.

Jacques Yves Cousteau – słynny badacz podmorskiego świata, podróżnik

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelaide rzucają nowe światło na inteligencję i zdolności poznawcze delfinów.

shutterstock_136249124

Co więcej, poddają w niej, rzekomo wyjątkową inteligencję Homo Sapiens, w wątpliwość.

Zdaniem dr. Arthura Saniotisa:

Przez tysiąclecia wmawiano nam, że ludzie są wyjątkowi i najmądrzejsi, co odróżnia ich od reszty królestwa zwierząt. Jednak nauka podpowiada nam, że zwierzęta również posiadają niezwykłe zdolności poznawcze, być może nawet bardziej zaawansowane niż ludzie.

Mózgi waleni są niezwykle skomplikowane. Mają bardzo rozbudowany zmysł słuchu. One dosłownie „widzą słuchem”. Komunikując się są w stanie przesyłać innym osobnikom ze swojego gatunku obraz napotkanych zwierząt.

Lori Marino, neurobiolog zauważa, że układ limbiczny waleni jest prawdopodobnie bardziej złożony od ludzkiego.

Co sugerować może, że walenie o wiele intensywniej niż my mogą odczuwać emocje i gromadzić wspomnienia. Tworzą skomplikowane więzi społeczne, zawierają przyjaźnie, odczuwają radość i smutek. Pomagają również swoim chorym członkom stada starając się ich wynieść na powierzchnię w sytuacji zagrożenia.

Wiemy, że delfiny potrafią rozpoznawać się w lustrze, a więc posiadają do pewnego stopnia rozwiniętą samoświadomość. Używają narzędzi i rozwiązują problemy logiczne. Prowadzono również liczne eksperymenty związane z nauką jeżyka migowego i.. języka angielskiego. Jak pisze etolog Donald Griffin:

(…) delfiny nauczyły się pojmować rządzone określonymi regułami kombinacje sygnałów będących odpowiednikami słów. Chociaż językami, którymi posługuje się człowiek rządzi o wiele więcej reguł niż dwie, po raz pierwszy wykazano, że zwierzęta mogą w ogóle pojąć jakieś reguły składniowe. Co więcej, jeśli delfiny myślą w kategoriach tych reguł, muszą mieć zdolność odpowiednio złożonego myślenia o relacjach między znakami i działaniami lub o obiektach, które one oznaczają”

Mimo to wciąż zamykamy te niezwykłe stworzenia w więzieniach nazywanych parkami rozrywki. Zmuszamy je życia w małych, zabrudzonych basenach odzierając ze wszystkich niezwykłych chwil życia na wolności. Możesz zbojkotować ten przemysł!

Źródło: http://onegreenplanet.org/
„Umysły zwierząt” Donald Griffin

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content