O prawach zwierząt w Poznaniu

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu „Dyskusje wokół praw zwierząt” organizowane przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Ideą spotkań jest przede wszystkim próba zmierzenia się z teorią i filozofią dotyczącą praw zwierząt oraz dyskusja na temat różnych form myślenia i działania. Do każdego spotkania będziemy polecali artykuły i fragmenty książek, z którymi warto zapoznać się przed dyskusją.

Tym razem spotykamy się po nieco dłuższej przerwie już w najbliższą środę 19 czerwca o godzinie 18.00 , jak zawsze w Zemście (ul. Fredry 5/3a).

Spotkanie to chcielibyśmy poświęcić na dyskusję dotyczącą teorii praw zwierząt w ujęciu Toma Regana.

Tom Regan, dziś już emerytowany filozof, którego wpływowa książka The Case for Animal Rights z 1983 roku jest uważana za najpełniejsze sformułowanie współczesnej teorii praw zwierząt, nie zaistniał na polskim rynku wydawniczym właściwie wcale. Jedyny jego tekst, „Prawa i krzywda zwierząt”, ukazał się w Polsce w czasopiśmie Etyka nr 18 w roku 1980. Oczywiście, tu i ówdzie pojawiały się krótkie omówienia jego teorii i podczas najbliższej okazji przyjrzymy się z bliska dwóm z nich.

Porozmawiamy o genezie jego poglądów, omówimy podstawowe pojęcia Reganowskiego rights view, śledząc zmieniający się w kolejnych książkach postulowany zakres kręgu moralnego i praktyczne implikacje jego teorii (abolicjonizm, weganizm).

W ramach lektury przygotowującej do dyskusji, polecamy :

1. Artykuł pt. „Filozofia praw zwierząt Toma Regana” Olgi Plesińskiej z Zeszytów Praw Zwierzą nr 1 , który można przeczytać klikając tutaj: http://zeszytyprawzwierzat.org.pl/wp-content/uploads/2012/10/regan.pdf

2. „Teoria praw zwierząt” Dariusz Gzyra, Rozdział III książki „Status zwierzęcia. Zagadnienia filozoficzne i prawne” pod redakcją Agnieszki Gruszczyńskiej i prof. Teresy Gardockiej.  Wydawnictwo dostępne jest w klubo-księgarni Zemsta.

Dołącz na Facebooku.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Katarzyna Pokrzywa via Facebook pisze:

    „każde stworzenie na większe prawo do korzystania z własnego ciała, niż ma do korzystania z niego ktoś inny…” Ludwig Gompertz
    Wszystko pięknie. A teraz proszę mi wytłumaczyć w sposób, który by współgrał z tym cytatem, dlaczego w Polsce usypiane są tzw. ślepe mioty, czyli zdrowe psy i koty w wieku do ok. dwóch tygodni życia.

Shares
Skip to content