Zwierzofakty cz.2

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam kilka wybranych ciekawostek na temat zwierząt, które pierwotnie zamieściliśmy w papierowym wydaniu Zeszytów Praw Zwierząt.

Samice pawianów reagują na stratę dziecka tak samo jak ludzkie kobiety

Kobiety, które stracą dziecko, oprócz rozpaczy, przejawiają również typowe fizjologiczne reakcje – wzrost poziomu hormonu zwanego glukokortykoidem. Ponad 30-letnie badania prowadzone (bez zbytniej ingerencji w życie zwierząt) w Botswanie pokazały, że samice pawianów w takich sytuacjach reagują bardzo podobnie. Poziom tego hormonu podwyższa się również u nich. Ponadto, podobnie jak u ludzi, inne osobniki ze stada starają się pocieszyć matkę, która utraciła dziecko. Przez jakiś czas jest ona zdecydowanie częściej iskana niż pozostałe, co jest rodzajem swoistej terapii.

shutterstock_162864812.
Kurczaki doceniające ludzkie piękno

Ciekawy wniosek płynie z badań prowadzonych nad kurczakami odnośnie ludzkiej atrakcyjności. Naukowcy przygotowali zdjęcia twarzy kobiet i mężczyzn, które zostały ułożone od najbardziej do najmniej atrakcyjnych według oceny grupy ludzi. Te same zdjęcia zostały potem pokazane kurczakom, które miały wybrać te, które lubią najbardziej. Okazało się, że w 98% ich wybory pokrywały się z ludzkimi, co może świadczyć o podobnym zmyśle estetyki. Ciężko na podstawie tego wysnuć jakieś jednoznaczne wnioski, natomiast jest to dość intrygujący eksperyment.

Małpie gesty takie same

Wiadomo, że małpy człekokształtne używają różnorodnych gestów, by komunikować się z innymi członkami stada. Naukowcy jednak dopiero niedawno weszli w posiadanie niezbitych dowodów (w postaci materiału filmowego z różnych ogrodów zoologicznych), że potrząsanie głową może oznaczać odmowę – gest, który bardzo dobrze znamy. Najwięcej gestów głową używają bonobo, choć można je również zaobserwować u innych małp człekokształtnych.

Higiena makaków

Makaki, żyjące niedaleko pewnej buddyjskiej świątyni w Tajlandii, bardzo dbają o higienę jamy ustnej. Wyrywają przychodzącym tam turystom włosy i używają ich jak nici dentystycznej. Co ciekawe starsze makaki w obecności młodych wykonują wolniejsze ruchy włosami, dzięki czemu młodsze mogą nauczyć się nowych zasad higieny.

Używanie wody – u orangutanów i kruków

Orangutany wiedzą, że jak wleją wodę do tuby, nagroda (w postaci orzeszka) podniesie się i będą mogły jej dosięgnąć. Podobną pomysłowością mogą się poszczycić krukowate. Podnosząc poziom wody za pomocą kamieni, poradziły sobie z kwestią wydobycia przysmaku z pojemnika. Co ciekawe, potrafiły precyzyjnie określić, kiedy przysmak znajdzie się na wystarczającym poziomie by go dosięgnąć – wrzucały zawsze dokładnie tyle kamyków, ile było potrzebnych.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content