Czy świnie są samoświadome?

Czy zwierzęta poza ludzkie w ogóle mogą być samoświadome? „Deklaracja z Cambridge” sformułowana przez szereg światowej klasy naukowców mówi wyraźnie:

(…) waga dowodów wskazuje, że ludzie nie są unikalni pod względem posiadania ośrodków neurologicznych, które budują świadomość.

Czy może to dotyczyć również zwierząt, które na co dzień wykorzystujemy w hodowlach? Na przykład świń? Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge postanowili zbadać ten problem i posłużyli się w tym celu tzw. „testem lustra”. Większa część zwierząt nie przechodzi tego testu i nie rozpoznaje swojego odbicie w lustrze z tego względu, że narząd wzroku pełni u nich drugorzędną funkcję, a podstawowymi zmysłami są węch czy słuch. Do tej pory test lustra potwierdził samoświadomość takich zwierząt jak słonie, niektóre gatunki ptaków i część małp człekokształtnych oraz delfinów.

.
Ostatnie badania wskazują, że świnie obserwując lustro odnajdywały ukrytą miskę z jedzeniem, której obraz mogły zobaczyć jedynie w odbiciu lustrzanym.

Świnie, wcześniej przez 5 godzin pozostawiano w pokoju z lustrem dzięki czemu zwierzęta mogły skojarzyć swoje własne ruchy z tymi odbitymi. Te świnie, które wcześniej nie widziały nigdy dotąd lustra starały się szukać miski z jedzeniem obchodząc przedmiot.

Tym samym świnie uczą się wykorzystywać lustro! Wszystko wskazuje na to, że byłoby to niemożliwe bez udziału świadomości.

Źródło: http://www.life-of-science.net/zoology-and-botany/news/pigs-be-aware.html

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares