Świnie są bardzo towarzyskie i naprawdę mądre. Czy powinniśmy je jeść?

Świnie lubią grać. Są mądre. Mają dobrą pamięć długoterminową, mogą być społecznie powiązane z innymi świniami. Mogą stwierdzić którzy ludzie są dla nich dobrzy, a którzy nie. Są również w stanie odróżnić świnie, które znają od tych im obcych.

shutterstock_124834180
Czy te słowa brzmią jakby mogły mieć znaczenie dla miłośników bekonu? Jeśli tak, to nie przypadek.

W najnowszej publikacji  International Journal of Comparative Psychology wyniki badań, odświeżyły wiedzę jaką mamy o życiu wewnętrznym tych zwierząt.

Autorka badania – Lori Marino, neurolożka i założycielka Centrum Kimmela dla Adwokatów Zwierząt (Kimmela Center for Animal Advocacy), oraz Christina M. Colvin, profesor z Uniwersytetu Emory są zdania, że świnie są mentalnie zbliżone do psów i szympansów.

Jak stwierdzono – świnie pod względem poznawczym, mają wiele cech zbliżonych do zwierząt, które powszechnie uważamy za inteligentne.

Badaczki opublikowały pracę pod tytułem: „Myślące świnie: Recenzja porównawcza poznania, emocji i osobowości świń domowych.” („Thinking Pigs: A Comparative Review of Cognition, Emotion, and Personality in  Sus domesticus„)

Badania były finansowane przez Someone, Not Something i projekt Farm Sanktuarium – organizacje ratująca zwierzęta.  Someone, Not Something zajmuje się zagłębianiem nauki zajmującej się emocjami, inteligencją i niektórymi społecznymi zachowaniami zwierząt gospodarczych,  w celu zwiększenia współczucia i legalnej ochrony tych stworzeń.

Grupa skupia się na nie inwazyjnych badaniach naukowych. Publikacja kończy się wezwaniem do dalszych badań. Jak mówi Marino:

Ostatecznie, w idealnym świecie ludzie użyli by tej informacji do zaprzestania jedzenia mięsa. Ale uważam, że powinniśmy być szczęśliwi dając ludziom wiedzę i pozwalając im dokonać własnej decyzji.

Poniżej zamieszczamy skrócony wywiad z badaczką.

Jak mądre są świnie?
.
Co staramy się zrobić z wynikami badań to odejście od „liniowej skali inteligencji”, która stawia jeden gatunek ponad, bądź poniżej innego. To jest zbyt dużym uproszczeniem. Staramy się pokazać jakimi zwierzętami naprawdę są świnie. Nie chodzi o to aby je hierarchizować pomiędzy innymi gatunkami.

Porównując wyniki badań i literaturę odnośnie świń i innych zwierząt stwierdziliśmy, że poznawczo świnie są podobne do psów i zwierząt naczelnych.  Nie jest to równoznaczne z tym, że świnie są tak samo rozwinięte jak szympansy.  Pokazało to tylko, że są powody by uważać świnie za inteligentne, świadome, emocjonalnie i społecznie zaawansowane istoty.

Czy są jakieś odkrycia jakimi sama byłaś zaskoczona? Jakie fakty mogą być zaskakujące dla ludzi nie znających się na zachowaniu zwierząt?

Mamy dowód na to, że świnie, podobnie jak szympansy, potrafią zachowywać się Machiavellicznie i opracowywać strategie, jak pokonać swoich przyjaciół podczas np. spożywania posiłków.

Myślę, że odbywało się relatywnie mało badań ze świniami porównującymi je do innych zwierząt. Głównie dlatego, że są one traktowane jako jedzenie, nie jako przedmiot badawczy. Nie były uważane za złożone i fascynujące istoty jakimi są w reczywistości.

Wiem, że jesteś weganką. Ja jestem prawie całe życie wegetarianinem. Więc nie dotyczy nas taki sposób myślenia.  Co byś powiedziała ludziom, którzy dopiero teraz dowiadują się o tym jak mądrymi i wysoko rozwiniętymi zwierzętami są świnie, a mimo to nadal chcą je jeść?

Nie jestem pewna, czy mogę cokolwiek im powiedzieć, by ich przekonać do nie jedzenia świń. Mam nadzieje, że dowody na to jak świadomymi, emocjonalnymi i delikatnymi zwierzętami są świnie, dotrą do pewnych ludzi, którzy mają w sobie współczucie i empatię. Wygląda na to, że każdego roku uczymy się coraz więcej o zwierzętach i ich życiu wewnętrznym.

Czy są jakieś zwierzęta, które prawdopodobnie nie dzielą tych cech poznawczych i emocjonalnych?

Im więcej się dowiaduję o innych zwierzętach, tym mocniej zdaję sobie sprawę, że jest pewien poziom inteligencji obecny we wszystkich formach zwierzęcego życia. Każdy gatunek jest jej wariacją.

Tłum. Irena Sośnierz

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/2015/06/15/are-pigs-intelligent_n_7585582.html

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content