20 niesamowitych faktów, które zmienią twoje podejście do zwierząt

 1. Świnie są uważane są za jedne za najbardziej inteligentnych zwierząt świata. Górują inteligencją nawet nad psami. Są w stanie nauczyć się zasad gier video z jeszcze lepszym skutkiem niż szympansy!shutterstock_134362790(1)
 2. Krowy potrafią przechowywać wspomnienia, uczyć się i reagować na swoje imię. shutterstock_102725261
 3. Kurczaki potrafią rozpoznać i rozróżnić ponad 100 ludzkich twarzy. shutterstock_157999892
 4. Świnie śpiewają swoim młodym dzięki czemu te rozpoznają głos matki i przybiegają potem na jej zawołanie. shutterstock_94651210
 5. Owce machają ogonami by wyrazić swoją miłość. shutterstock_104360954
 6. Kurczaki posługują się ponad 200 rożnymi sygnałami dźwiękowymi do komunikacji.
  shutterstock_204198868
 7. Podobnie jak ludzie – krowy potrafią zawierać bliskie przyjaźnie. Wolą spędzać czas z tymi zwierzętami, które już znają i lubią.
  shutterstock_83807923
 8. Kury zaczynają się komunikować ze swoimi dziećmi zanim te jeszcze te przyjdą na świat. Ćwierkają w kierunku nie wyklutych jeszcze piskląt.
  shutterstock_70525078
 9. Kurczaki przekazują sobie wiedzę z pokolenia na pokolenie.
  shutterstock_93016576
 10. Ryby podsłuchują siebie nawzajem w celu zdobycia informacji.
  shutterstock_141746860
 11. Świnie lubią przytulać się do siebie.
  shutterstock_112396430
 12. Krowy potrafią się ekscytować gdy rozwiązują stawiane przed nimi zadania i problemy.
  shutterstock_203459071
 13. Kurczaki potrafią wczuć się w niebezpieczną sytuację innych i podejmować swoje decyzje na podstawie wcześniejszych zachowań innych kurczaków.
  shutterstock_175667642
 14. Krowy lubią spać blisko siebie.
  shutterstock_207031942
 15. Zdolności poznawcze ryb są imponujące – uczą się szybciej niż psy.
  shutterstock_153639434
 16. Skorupiaki takie jak homary czy kraby unikają sytuacji, które wcześniej sprawiały im ból. Pamiętają negatywne doświadczenia z przeszłości.
  shutterstock_96809308
 17. Świnie doskonale orientują się w terenie i potrafią lokalizować przedmioty korzystając ze swojej pamięci.
  shutterstock_98085488
 18. Kozy uczą swoje dzieci rozpoznawania różnych dźwięków.
  shutterstock_150095264
 19. Świnie potrafią znaleźć drogę do domu nawet z bardzo oddalonych miejsc.
  shutterstock_115406164
 20. Indyki cieszą się słysząc muzykę. Czasami zaczynają wtedy śpiewać.
  shutterstock_100495372

Źródło: http://www.chooseveg.com/20-amazing-facts-that-will-change-the-way

Facebook Comments

Możesz również polubić…

20 komentarzy

 1. Ania Peczyńska via Facebook pisze:

  Nic nowego to wiadomo od dawna :)

 2. Agata Lama via Facebook pisze:

  A ludzie i tak bezlitośnie je mordują..

 3. Ja bym jeszcze dodała, że wszystkie są wspaniałe i należy je kochać i traktować z szacunkiem :)

 4. z szacunkiem napewno, co wart czlowiek jesli nje okazuje szacunku drugiemu czlowiekowi, zwierzętom, przyrodzie

 5. Piotr-Bogusław Jędrzejczak via Facebook pisze:

  Niesamowitych? Znaczy, że budzą grozę?

 6. Zwierzęta uprawiają adopcje międzygatunkowe. Najczęściej dzieje się to w niewoli, ale ostatnio zaobserwowano samicę delfina butlonosego, która adoptowała cielę delfina zwyczajnego.

 7. Co z tego i tak człowiek zabije

 8. Ilona Syed via Facebook pisze:

  a mnie razi powielanie i utrwalanie wizerunku krów z amputowanymi rogami. Prawdziwa krowa ma rogi! Czy natura sie kiedykolwiek pomylila? Dla mnie krowy bez rogow nie wyglądają jak zwierzeta tylko polprodukty hodowane do zaspokajania ludzi.

 9. Michał Matysek via Facebook pisze:

  Fajne ciekawostki. Mam nadzieję, że świat zmieni podejście do zwierząt i zacznie je bardziej kochać i szanować

 10. Jaką to różnica czy są mądre czy głupie?

 11. Zwierzęta są madre i kochają bezwarunkowo nie to co człowiek,szkoda że tak krótko żyją.

 12. konie podobnie jak krowy – również zawiązują przyjaźnie (na całe życie!) i lubią łamigłówki :)

 13. Beata Bohdziewicz-Sulecka via Facebook pisze:

  To znaczy, że te mniej inteligentne zwierzęta można zabijać? Dziwne argumenty…A skąd wiemy, że rośliny nie cierpią? Bo oceniamy to zgodnie z naszą wiedzą? Według nas nie cierpią, bo nie mają nerwów…a jeśli ich cierpienie polega na czymś zupełnie innym? Ludzie zabijają ludzi…zwierzęta zabijają zwierzęta…taki jest ten świat…Kwiaty na moim oknie zakochały się. Jeden storczyk nachylił się jak tylko mógł w stronę drugiego. Jego kwiaty zaczynają przybierać kolor tego drugiego…inne storczyki się nie zakochały, przynajmniej na razie, a ten tak. Co my tak naprawdę wiemy…A ktoś mi powie, że rośliny można zabijać i jeść, bo nie czują. Nie czują tak jak my, ale czują. Nie zmienimy natury tego świata. Możemy jednak cierpienie maksymalnie eliminować. Pomagać ludziom, pomagać zwierzętom, pomagać temu światu. Nie wierzę jednak w żadne radykalne idee.

 14. Ja dodam: śledzie porozumiewają się ze sobą wypuszczając z odbytu bąbelki powietrza.

 15. Wszyscy jesteśmy zwierzętami, chyba że ktoś woli być rośliną albo mikroorganizmem, to proszę…

 16. Dość mało jest tam napisane o krowach, owcach, kozach itp. To, że krowy potrafią się uczyć to rzecz oczywista. Kury też można nauczyć wielu rzeczy bardzo szybko. Choćby wskazywania wybranej karty z talii czy wykonywania jakichś prostych zadań na komendę. Owce mają nie tylko niesamowitą pamięć, w tym do twarzy, ale rozpoznają emocje po twarzach ludzi i nie tylko ludzi. Uczą się rozpoznawania emocji po twarzy opiekuna, potem używają tej wiedzy wobec innych. Same nie mają mimiki rozbudowanej mimiki, tak więc ta umiejętność nie jest im potrzebna w ich stadzie. Po 'twarzach’ rozpoznają też drapieżniki i wiedzą, czego się po nich spodziewać. Tak więc przy zabawie w pasienie owiec z psami należy pomyśleć, co czuje taka owca, gdy widzi kolejnego, nowego drapieżnika i nie wie, czego się po nim spodziewać… Pomijam inne aspekty tego „sportu”.
  Na owcach przeprowadzano badania, niektóre zadania rozwiązywały gorzej, a niektóre podobnie jak naczelne. Tak więc porównania nierozgarniętych ludzi do baranów można sobie darować. Stado owiec ma coś na kształt kodeksu etycznego,zasad zachowania, przekazuje go z pokolenia na pokolenie. Merdania ogonkiem nie kojarzyłabym tu z miłością, ale z przyjemnością i rozsiewaniem wokół swojego zapachu. Młode zaczynają merdać bardzo wcześnie, gdy piją mleko matki. Matka wtedy zerka ,czy to jej maluch, wącha je i ogonek idzie na bok. Potem merdają, gdy ktoś im daje jedzenie, gdy się je drapie i sprawia im to przyjemność, gdy dotyka je ktoś, kto się nimi opiekował od małego. Owce mają bardzo subtelną komunikację, człowiek musiałby spędzić z nimi ileś lat, ileś godzin dziennie, żeby je dobrze rozumieć. W przeciwnym przypadku wydaje mu się, że one są niekontaktowe i nic nie komunikują, a tak naprawdę to on ma problem ze zrozumieniem. Kozy często komunikują głosem, dźwięków wydają mnóstwo, są bardzo różne, oznaczają wiele rzeczy. Wszystkie te zwierzaki są niesamowicie kreatywne, świetnie się uczą. O tym można mówić godzinami, temat rzeka.
  I dodam coś od siebie, bo akurat uwielbiam temat komunikacji zwierząt – zwierzęta gospodarcze mają częściowo podobną komunikację do psów, ale wiele osób, choć ma psy w domu i ma wiedzę na temat ich mowy ciała, nie widzi tych samych sygnałów u zwierząt gospodarczych. Taką blokadę sobie w głowach tworzymy, być może dla spokoju własnego sumienia, komfortu umysłu.

 17. Katarzyna Panasewicz via Facebook pisze:

  Łagodny jak baranek. Pracowity jak mrówka. – Nawet ludziom przypisuje się cechy zwierząt. Są piękną częścią tego świata. Nie jem zwierząt. Podziwiam je. I żyję :)

Shares
Skip to content