Klatki pozostają klatkami
Prezentujemy dzisiaj artykuł jednego z najbardziej uznanych etologów i zoologów świata – Marca Bekoffa.
Jeden z ostatnich, głośnych projektów to planowana budowana „wolnego” ogrodu zoologicznego w Danii. Pomysł spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony mediów i opinii publicznej.
Czy jednak naprawdę możliwy jest ogród zoologiczny, który zapewni przetrzymywanym zwierzętom wolność?
Poniższy artykuł jest bardziej krytyczny wobec omawianego projektu i samej idei zgodnie, z którą możliwe jest zaprojektowanie „wolnego” Zoo. To bardzo mylące stwierdzenie. Niemożliwe do zrealizowania.
Zoo, z definicji, opiera się na zniewoleniu zwierząt. Niezależnie od tego czy wybiegi dla zwierząt są małe, średnie czy duże to nadal są one ograniczone niezliczoną ilością barier. Klatki i fosy pełne wody uniemożliwiają zwierzętom swobodne poruszanie się.
Ludzie odwiedzający zoo nadal mogą do woli spacerować między klatkami.
Zwierzęta doskonale zdają sobie sprawę z obecności ludzi. Nawet jeżeli ich nie widzą. Jednym z najbardziej fascynujących i intrygujących aspektów badań nad umysłami innych zwierząt są ich niesamowite zdolności poznawcze. Zwierzęta widzą, słyszą i czują na poziomie niedostępnym dla nas – ludzi. Ich unikalne zdolności odbierania ultradźwięków (słonie), rozpoznawania zapachów (psy, wilki) – to jeden z wielu powodów dla których chcemy się dowiedzieć o nich jak najwięcej.
Projekt „wolnych klatek” w Zoo odnosi się po części do niezwykłej książki słynnego filozofa Toma Regana – „Empty Cages” (Puste klatki). Głównym przesłaniem tej książki jest idea zgodnie z którą wiele osób chciałoby zobaczyć zwierzęta na wolności, żyjące w swoim naturalnym środowisku. Niektórzy ludzie chcą pustych, nie większych klatek.
Dla wielu zwierząt przetrzymywanych w ogrodach zoologicznych, wybiegi i klatki nigdy nie spełnią ich społecznych i biologicznych potrzeb, które z powodzeniem realizować mogą ich dzicy, żyjący na wolności krewniacy.
Pomysł „wolnego” zoo bardzo mi się podoba. Jest jednak moim zdaniem niemożliwy do zrealizowania.
Najnowsze komentarze