Pomagajmy kotom przetrwać zimę

Jeśli kochasz koty i uważasz je za jedne z najcudowniejszych zwierząt na ziemi – z pewnością nie trzeba Cię przekonywać do pomocy im w potrzebie. Jeśli natomiast koty są dla Ciebie uciążliwymi, wrednymi stworzeniami, które chętnie wysłałbyś na inną planetę – przeczytaj poniższy tekst.

Dlaczego warto dbać o wolno żyjące koty w miastach?

Są naturalnym, niezbędnym elementem ekosystemu miejskiego. Możemy je spotkać na podwórkach, w piwnicach czy w okolicach śmietników. Dzięki nim nie zalegną się ani nie wejdą do naszych mieszkań myszy czy szczury. Obecność w danym miejscu kotów, zapobiega zagnieżdżaniu się i rozmarzaniu gryzoni, które mogą być źródłem niebezpiecznych dla ludzi chorób. Kwestie ochrony kotów w mieście reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, która mówi m.in., że: „zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”. Wolno żyjące koty nie są bezdomne, dlatego też zabronione jest ich wyłapywanie, wywożenie czy nawet straszenie.

shutterstock_145709093

Obowiązujące przepisy prawne nakazują zapewnienie należnych warunków bytowania dla tych zwierząt. Pamiętajmy, że koty wolno żyjące, zazwyczaj są dzikie, nieufne, nie pozwalają się głaskać, natomiast koty bezdomne, które zgubiły się lub ktoś je porzucił, chętnie garną się do ludzi. O znalezieniu bezdomnego kota należny poinformować odpowiednie służby dla miasta w którym mieszkasz. Jednak wcześniej warto popytać sąsiadów, czy nie zgubili swojego milusińskiego sierściucha…

Jak dbać o koty w mieście zimą?

Duża populacja wolno żyjących kotów jest niebezpieczna, ponieważ może skutkować głodem, chorobami i w efekcie śmiercią wielu zwierząt. Dlatego też należy stosować sterylizację i kastrację kotów, aby unikać niekontrolowanego rozmnażania. Warto poszukać fundacji, organizacji, które działają w tym zakresie w Twoim mieście. Z ich wsparciem, uda się wysterylizować koty nawet bezpłatnie.

Dlaczego sterylizacja jest ważna?

Karmić czy nie karmić?

Karmić. Regularnie i zdrowo. Zimą warto podawać mokrą tłustą, karmę. Wykładajmy taką ilość pokarmu, która zostanie od razu zjedzona. Pamiętajmy, że może zamarznąć lub zmoknąć. Jedzenie powinno być wystawiane w zacisznym, osłonionym od wiatru, śniegu i deszczu miejscu. Należy podawać karmę o stałych porach aby zwierzęta mogły liczyć na regularny posiłek. Dbajmy o czystość misek i okolicy, w której wystawiamy jedzenie. Urzędy miast wspierają pomoc kotom, dlatego też wydają dla nich bezpłatnie karmy. Dowiedz się, jak to wygląda w Twoim mieście i czy możesz je uzyskać dla swoich podopiecznych.
Schronienie przed mrozem i śniegiem

Najprostszy sposób? Zostawiajmy otwarte okienka do piwnic. Pozwalajmy kotom schronić się w nich przed mrozem, którego mogą nie wytrzymać. Możemy też postawić budkę dla kotów, którą możemy kupić lub… zbudować ją z kilku desek i styropianu! Ważne, aby budka była ocieplona, wodoszczelna, miała dach i aby kot czuł się w niej bezpiecznie.

Pomagaj odpowiedzialnie

Aby Twoja pomoc była efektywna, musi być odpowiedzialna i przemyślana. Pamiętaj aby regularnie karmić koty odpowiednim dla nich jedzeniem, pozwalaj im na przebywanie w Twojej piwnicy i zadbaj o ich sterylizację. Nie staraj się też oswajać dziko żyjących kotów, bo może spowodować to ich zmianę postrzegania człowieka. Zbyt ufne, mogą stać się ofiarą złych zamiarów ludzi.

Tekst:
Aneta Jóźwiak
Aneta.jozwiak90@gmail.com

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content