Czego nie wiesz o świniach? 4 fakty

Świnie, podobnie jak inne zwierzęta przeznaczone do hodowli, są wyjątkowo bystre i inteligentne. Z powodzeniem mogłyby zastąpić naszych domowych pupili. Nie są ani głupsze, ani mniej ciekawskie od psów. Mimo to, co roku miliony z nich trafiają do rzeźni.

shutterstock_124834180.
Wiele osób wydaje się traktować zwierzęta wykorzystywane w hodowli jedynie w kategorii surowców zapominając, że tak jak i inne zwierzęta świnie również mają swoje potrzeby, swój świat pełen emocji i uczuć.

1. Uczą się od siebie nawzajem
Świnie potrafią tworzyć skomplikowane więzi społeczne, na poziomie, który dotąd zaobserwowano między innymi wśród naczelnych. Świnie potrafią śledzić innych członków stada, wyciągać wnioski z ich zachowania i uczyć się na ich błędach. Potrafią, pod wpływem innych osobników, zmieniać własne zachowanie dostosowując je do sytuacji.

2.  Mają świetną pamięć
Dr Curtis z Uniwersytetu Penn State przeprowadził ciekawy eksperyment z udziałem świń. Umieścił przed kilkoma z nich piłkę, frisbee i sztangę i był w stanie nauczyć ich, aby przeskoczyły, usiadły obok, lub przyniosły mu każdy z tych obiektów. Po trzech latach przerwy nadal były w stanie rozróżnić te przedmioty.

3. Są mądrzejsze od 3-letnich dzieci!
Zdaniem profesora Donalda Brooma z wydziału weterynarii Uniwersytetu Cambridge świnie „mają bardzo rozwinięte zdolności kognitywne. Bardziej niż psy i z pewnością bardziej, niż 3-letnie dzieci”. Czy ktokolwiek z nas skazałby 3 letnie dziecko na ten sam los, jaki dzisiaj spotyka zwierzęta wykorzystywane w hodowli?

4. Rozpoznają swoje imię
.
.

Podobnie jak psy przybiegają na zawołanie. Są bardzo ciekawskie i skore do zabaw, a przy tym… czyste. Musimy tylko dać im szansę i przestać traktować je jak przedmiot.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content