Apatia i stres – rzeczywistość delfinów w niewoli (video)

Delfiny to jednej z najbardziej inteligentnych i zadziwiających zwierząt na świecie. Zawiązują głębokie relacje społeczne, rozumieją ludzki język migowy, posługują się prostymi narzędziami, przekazują informacje z pokolenia na pokolenie.

Mimo to, wciąż w wielu krajach zwierzęta te cierpią niewyobrażalne męki, zmuszone do życia w betonowych basenach parków rozrywki.

Poniższy film ukazuje codzienną frustrację i nudę więzionych zwierząt. Większość z nich cierpi na stereotypię, czyli bezcelowe powtarzanie konkretnych ruchów, np. nieustanne zataczanie kręgów. Wiemy, że w akcie desperacji delfiny są w stanie świadomie przerwać oddech i dokonać samobójstwa.

Dlaczego delfinaria i parki rozrywki są tak dewastujące dla psychiki tych morskich ssaków?

W niewoli, zwierzęta te cierpią fizycznie i psychicznie z powodu ograniczonej przestrzeni, ustawicznego hałasu muzyki i urządzeń filtracyjnych, szkodliwego składu chemicznego wody i braku stymulacji. Ogranicza się im pożywienie, aby zmusić do wykonywania sztuczek. Delfiny w naturalnym środowisku tworzą bogate więzi społeczne, podczas gdy stada w delfinariach komponowane są z przypadkowych, niespokrewnionych osobników. Młode oddzielane są wcześnie od matek i nie uczą się naturalnych zachowań społecznych, dlatego ich interakcje w niewoli przepełnione są agresją wobec siebie i ich ludzkich opiekunów. Znudzone i zestresowane zwierzęta nierzadko chorują na wrzody, cierpią z powodu infekcji wynikających z obniżonej odporności, przejawiają stereotypie i doświadczają apatii.

Zdaniem zoologa, dr Roberta Maślaka:

Delfiny są jednocześnie bardzo wrażliwe na stres i nie powinny być utrzymywane w niewoli. Wyjątkiem mogą być ośrodki rehabilitacji waleni i placówki naukowe. W żadnym wypadku nie powinny służyć rozrywce czy celom paramedycznym.

Nie wspieraj rozrywki kosztem zwierząt. Wszystkie dzikie zwierzęta przetrzymywane w cyrkach i parkach rozrywki powinny mieć prawo do życia i rozwijania się w swoim naturalnym środowisku realizując swoje unikalne potrzeby biologiczne.

Źródło: http://www.onegreenplanet.org/news/baby-dolphin-in-marine-park-shows-how-these-animals-feel-about-captivity/

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content