4 powody dla których warto zrezygnować z nabiału

O tym dlaczego warto zrezygnować w diecie z mięsa pisaliśmy już tutaj. Dlaczego jednak część osób decyduje się na dietę roślinną czyli wyrzucenie ze swojego menu zarówno mięsa jak i nabiału? W dzisiejszym wpisie postaramy się wam wyjaśnić dlaczego nabiał jest dla wielu osób problematyczny.

1. Krowa nie produkuje mleka dla ludzi

shutterstock_95517259
Krowie mleko przeznaczone jest dla cieląt, nie ludzi. Tak samo jak ludzkie mleko przeznaczone jest dla niemowląt, a nie krów. Jesteśmy jednym na świecie gatunkiem ssaków, który pije mleko w dorosłym życiu. Co więcej – mleko obcego gatunku.

Przedstawiane na reklamach sielankowe obrazy krów pasących się na łąkach to w większości przeszłość. Krowy żyją dziś na przemysłowych fermach hodowlanych, w których traktowane są jedynie jako surowiec. Cielaki odbierane są matkom zaraz po porodzie aby przeznaczyć je na cielęcinę, a mleko wykorzystać do sprzedaży. Krowy są sztucznie zapładniane (tak, krowy nie dają mleka same z siebie, muszą być wcześniej zapłodnione, jak każdy inny ssak) i eksploatowane do granic możliwości co często prowadzi do chorób takich jak zapalenie wymion. Rezygnując z mleko krowiego i wybierając alternatywy roślinne (mleko ryżowe, migdałowe, sojowe, owsiane, gryczane)  rezygnujesz z opłacania ferm przemysłowych.

2. Jedzenie jajek wiąże się z zabijaniem piskląt

shutterstock_82010644
Wybierając jajka zawsze warto mieć świadomość w jakich warunkach żyły wcześniej kury. Większość z nas poznała już oznaczenia 3,2 i 1, które podpowiadają konsumentom z jakiego rodzaju hodowli pochodzi produkt. Czy jednak jajka z numerem 1 lub 0 są zawsze wolne od okrucieństwa? Spójrz na naszą tabelkę tutaj. W hodowli, gdzie liczą się jedynie zyski niepotrzebne zwierzęta (kurczaki płci męskiej) są zabijane zaraz po urodzeniu. Ich trzymanie i opieka nad nimi jest nieopłacane. Niezależnie od rodzaju hodowli.

3. Mięso i nabiał to dwie strony tego samego medalu

shutterstock_109139111
Obie gałęzie przemysłu opierają się na tym samym – eksploatacji zwierząt. Ich celem nie jest dobrostan zwierząt tylko zysk. Dbanie o odpowiedni dobrostan podnosi tylko niepotrzebnie koszty, Jesz mięso krów, które wcześniej spędziły swoje życie w hodowli, w której zabierano im mleko. Wybierasz cielęcinę – czyli mięso zwierząt, które narodziły się w hodowlach krów mlecznych. Wszystko jest ze sobą powiązane.

4. Weganie żyją dłużej

shutterstock_223977070
Decydując się na dietę w 100% roślinną zapewniasz sobie najlepszą prewencję chorób cywilizacyjnych. Dobrze skomponowana dieta roślinna to mniejsze ryzyko chorób serca, cukrzycy i otyłości. Weganie cieszą się również dłuższym życiem!

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content