Czy wegetarianizm jest drogi?

Bardzo często przeciwnicy diet wegetariańskich podkreślają, że wyrzucenie z menu mięsa wiąże się z dużymi kosztami. Dieta wegetariańska ma być droższa od tradycyjnej, trudniejsza i zdecydowanie mniej korzystna zdrowotnie. Nic bardziej mylnego!

shutterstock_192640940

Większość osób myśląc o diecie wegetariańskiej popełnia błąd utożsamiając ją z popularnymi i drogimi zastępnikami potraw mięsnych. Kotlety, parówki sojowe, mleka i sery roślinne, gotowe pasztety i dania na wynos nie stanowią podstawy diet bezmięsnych. To wszystko wygodne zamienniki tradycyjnych potraw, dzięki którym możemy znacząco skrócić czas przygotowywania posiłków. Równie dobrze możemy jednak obejść się bez nich.

Podstawę diety wegetariańskiej stanowią jedne z najtańszych produktów na rynku: ryż, kasze, ziarna roślin strączkowych, warzywa, owoce i orzechy.

Pół kilko soczewicy lub fasoli to koszt poniżej 5 zł. Cena kilograma ryżu to okolice 10 zł. Najtańsze (a przy okazji jedne z najzdrowszych) roślin takie jak natka pietruszki, marchew, sałata, fasolka szparagowa, brokuły, cebula czy buraki są o wiele tańsze niż większość produktów mięsnych, z których przywykliśmy przygotowywać obiady.

Oczywiście możemy znaleźć również produkty o wiele droższe. Nie ma jednak potrzeby kupowania drogich owców – mango, marakuja itp. Nasze zapotrzebowanie na porcje owoców równie dobrze zaspokoją tradycyjne jabłka czy dostępne powszechnie banany. Do tego dochodzą owoce sezonowe, które w określonych porach roku są o wiele tańsze niż zimą (np. truskawki). Mamy do dyspozycji również mnóstwo zdrowych, mrożonych warzyw dostępnych w każdym sklepie.

Również orzechy – zamiast wybierać najdroższe orzechy piniowe możemy z powodzeniem polegać na pestkach dyni, słonecznika, orzeszkach ziemnych czy siemieniu lnianym.

Dieta wegetariańska wcale nie musi być droższa od diety tradycyjnej. Może, jeżeli będziemy wybierać najdroższe produkty. Na takiej samej zasadzie jak koszt każdej diety zależy od wyboru konkretnych produktów. Jednak dieta bezmięsna oparta o nieprzetworzone produkty roślinne zawsze będzie jedną z najtańszych opcji żywieniowych.

Poza tym, przeciwnicy diety wegetariańskiej zapominają o dwóch ważnych rzeczach:

  • dieta tradycyjna generuje mnóstwo dodatkowych kosztów zwiększając ryzyko chorób cywilizacyjnych. Dieta wegetariańska obniża te koszty
  • warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy – to produkty obecne również w diecie tradycyjnej. Musimy za nie płacić niezależnie od tego czy jemy mięso czy nie.
Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content