Wegetarianizm? 5 zasad, o których warto pamiętać!

Zastanawiasz się nad dietą wegetariańską? Nie bardzo wiesz jak zacząć, męczy cię natłok, sprzecznych nieraz, informacji? Poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad, które pomogą ci wyrzucić ze swojego menu mięso i wprowadzić nowa, wege dietę!

1. Zdobądź wiedzę

Chociaż wegetarianizm ani w teorii ani w praktyce nie jest skomplikowany, warto wcześniej nauczyć się kilku najważniejszych zasad komponowania zbilansowanych posiłków. Wbrew powszechnej opinii, jedzenie mięsa nie gwarantuje nam ochrony przed niedoborami. Wręcz przeciwnie.

shutterstock_135241682

Szukaj sprawdzonych i rzetelnych źródeł wiedzy. Możesz skorzystać z naszej listy najciekawszych książek o diecie wegetariańskiej opublikowanych w Polsce. Sprawdziliśmy i gwarantujemy, że zawarte w nich informacje są w 100% zgodne ze współczesnym stanem wiedzy na temat żywienia. Spróbuj też naszego programu „Zostań wege na 30 dni„. Dzięki niemu otrzymasz darmowy, 30 dniowy newsletter, w którym krok po kroku wyjaśnimy Ci jak skonstruować dietę wegetariańską plus podeślemy kilkadziesiąt smacznych przepisów!

2. Znajdź innych wegetarian i wegan

O wiele łatwiej będzie ci przejść na wegetarianizm jeżeli poznasz inne osoby, które już wcześniej zdecydowały się wyrzucić ze swojego menu mięso. Dzięki temu twój wegetarianizm wyda ci się o wiele bardziej naturalny. Nie każdemu wystarczy motywacji do podjęcia zmian w pojedynkę. Wraz ze wzrostem popularności diet roślinnych pojawia się coraz więcej nowych barów i resturacji serwujących kuchnię wegetariańską i wegańską. Rośnie również liczba imprez promujących dietę bez mięsną, pokazów filmów, warsztatów gotowania, wykładów i spotkań. Warto wziąć w nich udział i zobaczyć jak wegetarianizm sprawdził się u innych!

3. Idź na zakupy

Wbrew pozorom, na zakupach nie musisz kierować się w stronę niewielkiego stoiska z napisem „Zdrowa żywność” i szukać tam produktów z etykietą „wegetariańskie”. W rzeczywistości 80% produktów sklepach jest wegetariańska! To owoce, warzywa, kasze, ryż, soczewica, orzechy w wielu różnych wersjach i odmianach. Nawet na półce ze słodyczami bez trudu znajdziesz produkty w 100% roślinne – po prostu przeczytaj skład. Próbuj nowych smaków, eksperymentuj! Skorzystaj z naszego poradnika „Wege Koszyk„.

4. Jedz różnorodnie

Twoja dieta powinna opierać się na 5 grupach pokarmowych: warzywach, owocach, pełnych ziarnach zbóż, roślinach strączkowych i orzechach. Istnieje cała lista produktów roślinnych, których większość osób nigdy nie próbowała! Ludzie często ograniczają się do kilku podstawowych produktów jak ziemniaki, pomidory, ogórek, fasola i ryż. Tym czasem istnieją dziesiątki odmian samego ryżu i fasoli! Do tego nieprzebrane królestwo warzyw i owoców. Mnóstwo odmian wszelkiego rodzaju kasz, orzechów, glonów i grzybów. Po raz kolejny – eksperymentuj!

5. Nie stawiaj sobie nierealnych celów

Nie zakładaj od razu, że będziesz wegetarianinem lub weganinem do końca życia. Daj sobie czas na zmiany. Nie skupiaj się tym czego nie będziesz jadł, nie patrz na wegetarianizm przez pryzmat ograniczeń. Załóż sobie krótko terminowe, mierzalne cele. Spróbuj wegetarianizmu przez miesiąc. Zobacz jak będziesz się czuł i podejmij kolejną decyzję. Ciesz się swoją nową dietą i unikaj monotonii. Powodzenia!

Facebook Comments

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Magda pisze:

  Najgorsza jest postawa wielu ludzi, którzy mają z góry wyrobione zdanie na temat wegetarianizmu i posługują się takimi argumentami:

  a) taka dieta jest niezdrowa, bo nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników;
  b) przy takim odżywianiu człowiek cały czas chodzi głodny;
  c) posiłki wegetariańskie są niesmaczne;
  d) to niemęskie.

  Oczywiście tacy ludzie najczęściej nawet nie spróbowali takiego odżywiania. Fakt, że trzeba trochę poczytać, nauczyć się gotować bez użycia mięsa. Warto jednak chociaż spróbować, a nie posługiwać się niesprawdzonymi hipotezami.

  Pozdrawiam

    

 2. Paula pisze:

  Z własnego doświadczenia wiem, że przejście na wegetarianizm to bułka z masłem :) Decyzja podjęta bardzo emocjonalnie, mięso rzucone z dnia na dzień. Dopiero po fakcie zaczęłam czytać i uczyć się bezmięsnego gotowania, ale to przecież nic trudnego :) Natomiast przejście na weganizm to już wyższa szkoła jazdy, jak dla mnie niestety jeszcze nie do ogarnięcia :(

    

 3. wegelaska pisze:

  Wegetarianizm jest prosty, tylko problemem jest jak np. studiujesz w mieście gdzie nie jest rozreklamowany… Mówię tu o Katowicach. Niby duza aglomeracja, mieszanka ludzi, obyczajów itd., ale w całej Ligocie ( jedna z bardziej znanych dzielnic Katowic) nie ma ani jednego wege-baru. Idziesz na miasto ze znajomymi, to albo pierogi, albo naleśniki.. aż się niedobrze robi. Ludzie tutaj ogólnie są strasznie zaściankowi i konserwatywni. Całkowicie zamknięci na jakiekolwiek zmiany. Dla nich nie jedzenie mięsa jest dziwne i nienormalne… Ciężko to wytrzymać i czekam tylko aż się stąd wyniosę, bo wątpię, że to się zmieni w najbliższej przyszłości..;/

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content