Czy warto jeść nabiał?

Niedługo na naszej stronie dostępna będzie nowa broszura na temat nabiału. Polecamy ją wszystkim, którzy chcieliby przejść na dietę wegańską oraz wszystkim tym, którzy zastawiają nad tym czy nabiał jest rzeczywiście niezbędnym elementem diety. Poniżej zamieszczamy fragment naszego tekstu. Pełna wersja już niedługo!

10492599_822251014459246_3867239038178798749_n

Dlaczego większość osób je nabiał? Z trzech powodów. Pierwszym z nich jest wapń. Większość ludzi jest przekonana, że krowie mleko i sery to najlepsze, a co więcej – jedyne, źródło wapnia w diecie. Drugi powód to białko. Nie raz słyszeliśmy, że mleko i nabiał zawierają są bogate w cenne białko zwierzęce. Trzeci powód to smak.

Dlaczego w takim razie warto z niego zrezygnować? W poniższej broszurce postaramy się Wam dokładnie wyjaśnić dlaczego niektórzy ludzie decydują się na odrzucenie w diecie wszystkich produktów odzwierzęcych, nie tylko mięsa. Podpowiemy również jak bezpiecznie przejść na dietę roślinną wyłączając nabiał.

(…)

Nie ma powodów żeby uważać białko odzwierzęce za niezbędny element diety. Nie jest prawdą, że białka roślinne nie zawierają wszystkich, niezbędnych nam do życia aminokwasów. Białka roślinne są kompletne. Jedyne co odróżnia ich od białek zwierzęcych to proporcja aminokwasów.

(…)

Nie jest prawdą, że nabiał jest najlepszym źródeł wapnia w diecie. Jest na pewno najwygodniejszym bo zapewnia relatywnie dużo tego pierwiastka w niewielkiej porcji posiłku ale nie ma powodu aby przypuszczać, że nie da się zaspokoić swojego dziennego zapotrzebowania na wapń posiłkując się wyłącznie produktami roślinnymi.

 (…)

Współczesne krowy mleczne żyją w większości wypadków na fermach przemysłowych, gdzie są sztucznie zapładnianie w celu wywołania laktacji. Kiedy rodzi się cielak jest on natychmiast zabierany od matki i umieszczany w oddzielnym kojcu. W ciągu kilku następnych miesięcy wyląduje na czyimś talerzu jako cielęcina.

 (…)

Rozłąka z dzieckiem, brutalne warunki hodowli i nieustanna eksploatacja są dla przyczyną nieustannego cierpienia i bólu. Krowy, które nie są już w stanie wytrzymać kolejnego cyklu zapłodnienie->laktacja lądują w rzeźni. Przestają się opłacać.

(…)

Według jednych z nowszych badań, krowy mają nie tylko różne charaktery, ale są generalnie bardzo inteligentnymi zwierzętami, zdolnymi do zapamiętywania różnych rzeczy na bardzo długi czas. Behawioryści zajmujący się zwierzętami odkryli, że krowy oddziałują na siebie w złożone społecznie sposoby, np. rozwijają długotrwałe przyjaźnie.

 

Facebook Comments

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Krzysiek pisze:

  Chciał bym zapytać gdzie ta obiecana broszura o mleku ?
  Bo nie mogę znaleźć a sporo czasu minęło od tego newsa…

 2. Aneta Dobrakowska pisze:

  Gdzie można ją kupić?

 3. maja pisze:

  Ja jem nabiał bo jest smaczny. Nie dorabiam żadnej filozofii do tego. Smacznego :)

Shares
Skip to content