Słonie w cyrkach vs. słonie w naturze

Osoby uczestniczące w spektaklach cyrkowych z udziałem zwierząt zdają się zapominać, że zwierzęta, które obserwują to dzikie stworzenia, przystosowane do życia w swoim naturalnym środowisku, nie na cyrkowej arenie. Życie zwierząt w cyrkach nie ma nic wspólnego z ich zaspokajaniem ich naturalnych potrzeb. Ból wywołany tresurą bywa niekiedy mniej bolesny niż cierpienie psychiczne wywołane życiem w stresujących warunkach.

Jak wygląda życie zwierząt skazanych na pracę w cyrku jeżeli porównamy je do życia tych zwierząt na wolności? Sprawdźmy na przykładzie słoni.

1. Długie wędrówki vs. klatki

shutterstock_206583259

Słonie na co dzień przemierzają dziesiątki kilometrów. Dbają o wszystkich członków swojego stada i stosują specjalne mapy zapachowe w wypadku gdyby, któryś ze słoni zabłądził i odłączył się od grupy. W cyrku słonie spędzają całe dnie przykute łańcuchami do drewnianych kołków. Pozostały czas spędzają na arenie i w ciasnych boksach.

2. Życie rodzinne vs. samotność

shutterstock_111661394

Słonie to bardzo społeczne zwierzęta. Wielokrotnie udokumentowana przypadki przeżywania żałoby po utracie członków swojego stada. W cyrkach słonie skazane są na samotność. Życie rodzinne zastępują im godziny, nie rzadko brutalnej, tresury i stresujące występy na arenie.

3. Wolność vs. tresura

shutterstock_238056307

Słonie na wolności same decydują o swoim życiu, sposobie spędzania czasu i poziomie aktywności. W cyrkach słonie zmuszane są do udziału w tresurze, której jedynym celem jest nauka dziwacznych zachowań, na które słoń nigdy nie zdecydowałby się na wolności. Strach przed karą wpędza słonie w apatię i zachowania stereotypowe.

4. Długość życia

shutterstock_237360157

Według badań opublikowanych w „Science” słonie w niewoli żyją nawet dwa razy krócej niż na wolności. Badania skupiały się głównie na słoniach przetrzymywanych w ogrodach zoologicznych. Zwierzęta w zoo przejawiają jednak te same stereotypowe zachowania co zwierzęta żyjące w cyrkach. Słonie przetrzymywane w cyrkach są dodatkowo strofowane tresurą i dysponują zwykle mniejszym terenem niż słonie w zoo.

Co możesz zrobić? Zbojkotować cyrki z udziałem zwierząt. Powiedz o tym swoim znajomym i pomóż nam upowszechniać wiedzę na ten temat. Cyrki ze zwierzętami zostały już zakazane w wielu krajach Europy. To jest możliwe również w Polsce!

Facebook Comments

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Aneta pisze:

    Stop

      

  2. paczała pisze:

    ..

      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares