8 krajów, które zabroniło cyrków z udziałem zwierząt! Czas na Polskę!

Coraz więcej krajów decyduje się na zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku. Traktują rozrywkę kosztem zwierząt jako ciemną kartę historii i zrywają z dotychczasową tradycją. Nie chcą dłużej zmuszać dzikich zwierząt do życia za kratami, ciasnych wozów cyrkowych.

circuseleph

Organizacja Animal Defenders International pomagała we wprowadzeniu zakazu w krajach Ameryki Łacińskiej i Europy. Poniżej prezentujemy 8 krajów, które zakazały na swoim terenie cyrków z udziałem zwierząt.

1. Boliwia
To pierwszy kraj na świecie, który doprowadził do zakaz wykorzystywania zwierząt na arenie cyrkowej. Zarówno domocy jak i dzikich. Pomocne okazały się materiały ADI, które udokumentowały przemoc wobec zwierząt w cyrkach – przetrzymywanie lwów w niewłaściwych warunkach, zmuszanie ciężarnych samic do niebezpiecznych sztuczek, zamykanie niedźwiedzi brunatnych na skandalicznie małej powierzchni.

2. Peru
Drugi kraj Ameryki Łacińskiej, który wprowadził zakaz na terenie całego kraju. Również i tutaj krytycznie ważne okazały się materiały dokumentujące cierpienie zwierząt w cyrkach. Dołączono do nich również materiały naukowe i opinie specjalistów.

3. Grecja
Kampania przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach ruszyła z początkiem 2006 roku. Projekt wsparło ponad 50 lokalnych organizacji pro zwierzęcych. Grecja jest pierwszym krajem UE, a drugim w Europie, który wprowadził podobny zakaz.

4. Cypr
14 lat trwała batalia o poprawki do ustawy o ochornie zwierząt. Udało się! Cypr to trzeci kraj w Europie, w którym nie zobaczymy cyrków z udziałem zwierząt.

5. Paragwaj
Raporty ADI odniosły skutek również w Paragwaju. To trzeci kraj Ameryki Łacińskiej, który zakazuje brutalnych praktyk wobec zwierząt.

6. Kolumbia
Stolica Kolumbii wprowadziła całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Pozostałe miasta mają zakaz wykorzystywania wyłącznie dzikich zwierząt. Zmiany przegłosowano zdecydowaną większością głosów.

7. Holandia
Zakaz wchodzi w życie w 2012 roku. To trzeci kraj w Europie, który bierze pod uwagę dobro zwierząt w przemyśle rozrywkowym.

8. Słowenia
Do kraju zjeżdżały często cyrki z innych państw, aby tam dawać pokazy z udziałem zwierząt. Zakaz podobnych prkatyk wprowadzono razem z zakazem hodowli zwierząt na futra. Słowenia postawiła kolejny krok w stronę lepszego jutra dla zwierząt.

Kolejna może być Polska! Wspieraj Koalicję Cyrk bez Zwierząt!

Źródło: onegreenplanet.org

Facebook Comments

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Magda pisze:

  Stop

    

 2. Ewa Wasala pisze:

  Cyrk bez udziału zwierząt,
  3 razy tak!!!

    

 3. Ewa Wasala pisze:

  Cyrk bez udziału zwierząt, 3 razy tak !!!

    

 4. Marianna pisze:

  Jestem przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach, to jest dręczenie i znęcanie się nad bezbronnymi, czującymi istotami.

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares