Yvett – 30 lat niewoli w laboratorium medycznym

Poznajcie Yvette. Urodziła się na wolności, ale odebrano ją jej w wieku zaledwie dwóch lat. Jej rodzina najprawdopodobniej zginęła podczas zasadzki urządzonej przez ludzi. Wyobraź sobie co czuła Yvett, kiedy w tak młodym wieku zostaje brutalnie odebrana matce. Związki rodzinne w grupach szympansów są niemal tak samo mocne jak u nas.

Retired-Laboratory-Primates

Yvett została przetransportowana do Afryki, do jednego z laboratoriów medycznych, gdzie spędziła kolejne… 30 lat. Została potraktowana jako kolejny przedmiot badań. Jej dzieci wywieziono z labaratorium i szybko przeniesiono do innych ośrodków badawczych.

Yvett straciła nie tylko matkę, ale i swoje potomstwo.

W 2002 roku udało się ją ocalić! Pomogła jej założycielka organizacji Save the Chimps. Teraz Yvett żyje na jednej z wysp w ośrodku dla szympansów uratowanych z przemysłu rozrywkowego i laboratoriów. Może cieszyć się odzyskaną po kilkudziesięciu latach, wolnością.

Miała szczęście. Większość szympansów czeka śmierć w laboratorium. USA nadal wykorzystuje te piękne i mądre zwierzęta w ramach eksperymentów medycznych. Zamyka je w klatkach, zaraża chorobami, wywołuje choroby psychiczne, testuje leki. Prawo wydaje się bezsilne. Wejdź na www.savethechimps.org i wspomóż organizację w walce z tym barbarzyństwem.

Jak pisał Mark Bekoff – światowej sławy etolog:

(…) miliony zwierząt cierpią w rękach naukowców i badaczy. Wiele badań nad zachowaniem zwierząt wciąż jest prowadzonych według starych metod (zwierzętom nadaje się numery, nie imiona, mają status „przedmiotu” badania, w dokumentach używana jest perspektywa osoby trzeciej – „naukowcy zrobili to i tamto”, nie „ja, czy my to zrobiliśmy”), a badania biomedyczne wciąż odnoszą się do zwierząt jako narzędzi badawczych, które po zużyciu nadają się do wyrzucenia.

Źródło: onegreenplanet.org

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content