8 ciekawostek o białku roślinnym!
Pomimo rozwoju badań nad dietą bezmięsną, wciąż wiele osób jest przekonanych, że białko roślinne jest niepełnowartościowe, jest źle przyswajalne i nie zapewnia wszystkich niezbędnych aminokwasów. W opinii publicznej nadal krąży wiele mitów na temat białka zwierzęcego – rzekomo najlepszego dla budowania siły i mięśni, niezbędnego do prawidłowej pracy mózgu.
W dzisiejszym wpisie przedstawiamy kilka ciekawostek na temat białka roślinnego, które zadają kłam powszechnemu przekonaniu o roli protein roślinnych.
- Białko roślinne zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy! W każdym jednym produkcie. Różnią się tylko proporcje tych aminokwasów. Możemy to samodzielnie sprawdzić korzystając z bezpłatnych programów dietetycznych takich jak Cron-O-Meter czy Nutritiondata.
- Połączenie kilku produktów w jednym posiłku (np. roślin strączkowych z ryżem lub kaszą) poprawia proporcje aminokwasów i podnosi ogólną przyswajalność białka.
- Zapotrzebowanie przeciętnej osoby na białko waha się w granicach 1 g na kilogram masy ciała.
- Wskaźnik PDCAAS (przyswajalności białek) dla białka sojowego wynosi aż 91%!
- Białko z komosy ryżowej jest przyswajalne w 86%!
- Najwięcej leucyny (jedne z aminokwasów egzogennych) znajdziemy w czerwonej soczewicy.
- Groch zawiera procentowo więcej białka niż fasola.
- Posiłek złożony ze 100 g soczewicy, z dodatkiem makaronu razowego i z sosem pomidorowym dostarcza ponad 35 g białka w porcji!
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o bilansowaniu wegetariańskich posiłków zapraszamy do naszej kampanii Zostań Wege na 30 dni!
Najnowsze komentarze