Oceany będą puste do 2048 roku!

Mamy coraz więcej dowodów na destrukcyjną działalność człowieka w kontekście utrzymania ziemskiego ekosystemu. Wiemy, że co roku ponad 8 milionów ton plastiku ląduje w naszych oceanach co bezpośrednio zagraża rybom i innym morskich stworzeniom, a co za tym idzie, również ludziom.

shutterstock_145232716

Intensyfikacja hodowli przemysłowej napędza postępujące zmiany klimatu. Coraz więcej gatunków zwierząt traci swoje naturalne siedliska. Deforestacja pod uprawy paszy dla zwierząt wykorzystywanych w hodowli burzy naturalne ekosystemy tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 40 lat zniknęło 52% dzikiej przyrody na świecie.

Najnowszy raport „Catastrophic Declines in Wilderness Areas Undermine Global Environment Targets” opublikowany w Current Biology doskonale unaocznia skalę problemu.

Według przytoczonych danych deforestacji lasów amazońskich w 80% winny jest przemysł hodowlany. Ogromne połacie terenu zostały wylesione aby zrobić miejsce na wypas bydła. To potężne zagrożenie dla naturalnych gatunków zwierząt zamieszkujących do tej pory lasy amazońskie. Z powodu wyrębu zagrożone wyginięciem są również goryle na terenie afrykańskiego Kongo.

Zdaniem jednego z autorów badania, degradacja eko systemu ma również katastrofalny wpływ na ludzi i wiele rdzennych kultur, dla których dzika przyroda była i jest źródłem utrzymania.

Według raportu WWF w ciągu ostatnich 40 lat, liczba morskich kręgowców spadłą o ponad 40%, a liczba niektórych gatunków ryb jest mniejsza nawet o 75%! Wielu ekspertów zgadza się co do tego, że w 2048 roku oceany będą… puste.

Przemysł spożywczy wykorzystujący zwierzęta zajmuje coraz większe połacie terenu, 33% gruntów rolnych na świecie jest przeznaczonych na paszę dla zwierząt. To skrajnie nie ekonomiczny system pozyskiwania jedzenia. Przechodząc na dietę roślinną jesteśmy w stanie zaoszczędzić nie tylko dodatkowe tereny, ale też zmniejszyć zużycie wody i powstrzymać tempo z jakim wycinane są lasy amazońskie.

To nasze wybory, jako konsumentów kształtują dzisiaj rzeczywistość i politykę firm i koncernów spożywczych. Dołącz do nas i zostań wege!

Źródło: http://www.onegreenplanet.org/environment/wilderness-loss-in-two-decades/

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content