Znaczenie weganizmu

W sferze intelektualnej większość z nas zgadza się, że wyrządzanie niepotrzebnej krzywdy jest niewybaczalne – niezależnie czy ofiarami są ludzie czy nie. Mimo tego z jakiegoś powodu ci sami ludzie, którzy wyznają to przekonanie są skłonni do przymknięcia oczu na tę krzywdę, gdy otrzymują w jej wyniku jakieś korzyści – obojętnie czy objawiają się one w formie jedzenia, dobytku, zabawy czy połechtania własnej próżności.

fresh-fruits-and-vegetables1

To smutne, że wobec rozszerzającej się przemocy przeciwko zwierzętom ukrywającej się pod hasłami „rolnictwa”, „badań naukowych”, a nawet „rozrywki”, aprobowanych przez społeczeństwo podążające za dominującymi trendami oraz jego układy prawne, część narodu nie jest skłonna do dostrzeżenia tego okrucieństwa i zaprotestowania przeciwko dominującym uwarunkowaniom, które czynią te potworności dopuszczalnymi.

To prawda, że coraz więcej ludzi zaczyna wypowiadać się otwarcie na temat wielu odrażających nadużyć, które mają miejsce w ramach przemysłu zwierzęcego, a ruch „poprawy warunków życia” dla tych zwierząt zdobywa coraz większą popularność. I mimo tego każda z tych okropnych praktyk przeciwko którym obrońcy zwierząt tak gorąco protestują – znaczne pozbawienie swobody ruchu, przymusowe zapładnianie, oddzielenie matek od ich dzieci, kastracja, obcinanie rogów, ogonów i dziobów, wycinanie płatów skóry u żywych zwierząt, obcinanie przedniej części kopyt, oblewanie wrzątkiem żywcem, zmuszanie do linienia – wszystkie te makabryczne procedury i wiele innych są stosowane z powodu stale rosnącej liczby ludzkich konsumentów, kreujących popyt na produkty pochodzenia zwierzęcego. Przez przemysł, który postrzega wrażliwe istoty jako jednostki ekonomiczne – maszyny do robienia pieniędzy – jest nieuniknione, że ta przemoc będzie postrzegana jako akceptowalne środki prowadzące do celu, jakim jest dostarczanie produktów, które przynoszą zysk.

Tak czy siak, nawet jeśli każda z wymienionych wyżej praktyk byłaby zniesiona, to wykorzystywanie innych wrażliwych istot jako surowce nadal byłoby niemoralne i niewybaczalne.

Rosnąca liczba ludzi przyjmuje weganizm jako rozwiązanie problemów, których doświadczamy jako jednostki i jako społeczeństwo – począwszy od wielu kryzysów zdrowotnych, przez zagrożenie środowiska, na kwestii wzmagającej się przemocy kończąc – wszystkie z nich sprawiają, że żyjemy w strachu o przyszłość.

Potężnym przykładem tego, że ruch wyzwolenia zwierząt rośnie w siłę \ są zwykłe jednostki, które odmawiają uczestnictwa w bezwzględnym prześladowaniu niewinnych, które nazywamy „przemysłem zwierzęcym”. Mężczyźni i kobiety na całym świecie – po prostu żyjąc po wegańsku – dowodzą, że nie ma moralnego usprawiedliwienia dla krzywdy, jaką wyrządzamy zwierzętom.

Niektórzy ludzie mogą usiłować usprawiedliwić konsumpcję produktów pochodzenia zwierzęcego z przyczyn zdrowotnych. Pomimo tego rosnąca liczba zawodowych lekarzy zaczyna uświadamiać sobie, że dieta oparta na roślinach jest nie tylko odżywczo kompletna, ale również bardziej sycąca i mniej toksyczna niż jej odzwierzęce odpowiedniki. Oprócz tego ludzie zaczynają rozumieć, że wiele głównych zagrożeń powiązanych ze sposobem odżywiania się – choroby serca, rak, zawał, otyłość, cukrzyca i wiele, wiele innych – zaostrza się pod wpływem konsumpcji produktów zwierzęcych, czego można z łatwością uniknąć stosując dietę wegańską.
Według największej światowej organizacji, zrzeszającej specjalistów w dziedzinach żywności i właściwego odżywiania się, Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków (aktualnie Akademii Odżywiania się i Dietetyki):

Odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób… Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców.

Innymi słowy, oficjalne stanowisko – bardzo mainstreamowe – ASD jest takie, że włączanie produktów zwierzęcych do naszej diety jest nie tylko niekonieczne, ale może być nawet szkodliwe dla naszego zdrowia.

A co z innymi zastosowaniami zwierząt? Skóra, wełna, jedwab, puch, futro, przybory toaletowe, kosmetyki, rozrywka, sport, kolosalna większość z naszych eksperymentów – wszystkie z nich są wyraźnie zbędne, jako że istnieją ich wegańskie zamienniki.

Sick and deformed chickens suffering inside a chicken factory farm-1338610

Weganizm nie jest zwariowaną, skrajną filozofią – jest moralną podstawą zgodną z przekonaniami, które większość z nas od zawsze wyznaje. Weganizm jest kwestią powstrzymywania się od uczestnictwa w niekoniecznym i krzywdzącym wykorzystywaniu czujących istot. Jako że większość ludzi jest z natury przeciwnymi nieuzasadnionej przemocy, zostanie weganinem i pozostanie nim nie jest kwestią zmiany jakiegokolwiek z naszych fundamentalnych przekonań moralnych. Wymaga od nas jedynie chęci zmiany ukształtowanych nawyków, które uniemożliwiają nam życie w zgodzie z naszymi zasadami.

Każdy z nas został uformowany przez propagandę społeczeństwa wysoko gatunkowistycznego – ogólnoświatową kulturę, która jest nadzwyczaj uprzedzona wobec interesów tych zwierząt, które nie miały tego szczęścia by urodzić się na tej planecie w ludzkiej postaci. I mimo tego każdy z nas ma moc wyzwolenia się z tej indoktrynacji. Stanie się weganinem jest najprostszym sposobem rozpoznania i przyznania kim naprawdę jesteśmy – jest okazją na stanie się tym kim chcielibyśmy być nawet jeśli nauczono nas, że całkiem w porządku jest odwracanie się od potrzeb i praw naszych towarzyszy-zwierząt, że w porządku jest ignorowanie ich bólu jeśli tylko prowadzi do naszej przyjemności.

Czy weganizm jest poświęceniem? Wcale nie. Przeciwnie, to każdy niewegański wybór jest wyrzeczeniem się naszej wrodzonej dobroci. Gdy raz podejmiesz decyzję by żyć konsekwentnie, zgodnie z własnymi wartościami, korzyści – w postaci zdrowszego ciała, czystszego umysłu i spokojniejszego sumienia – będą głęboko dostrzegalne i staną się również źródłem ustawicznej radości.

Ale nawet jeśli weganizm wymaga, abyśmy zrezygnowali z niektórych z naszych ulubionych potraw, ukochanych ubrań i pielęgnowanych nawyków to czy to naprawdę ma znaczenie? Instytucja niewolnictwa i traktowania czujących istot jak „przedmioty” – nieistotne czy ludzkie czy nieludzkie – pozostaje niezmiennie wielką niesprawiedliwością. Zmiany, których wymaga od nas weganizm i korzyści jakie przynosi są nieistotne wobec prawdziwego pytania natury moralnej:
Czy smak danego jedzenia lub to jak się czujesz w swojej ulubionej parze butów czy zimowym płaszczu są ważniejsze niż życie i wolność innego żywego, zdolnego do odczuwania stworzenia?

Tekst:
Angel Flinn – prezes Współpracy Zewnętrznej dla Szlachetniejszego Świata (oryg. Outreach for Gentile Word) – niekomercyjnej, edukacyjnej organizacji, której sztandarowym celem jest pomoc w budowaniu bardziej pokojowego społeczeństwa poprzez edukowanie ludzi w zakresie powodów bycia weganinem, korzyściach wynikających z takiego życia oraz jak zabrać się do przejścia.
Dan Cudacy – autor „Niepopularnych wegańskich esejów: Niepopularne eseje dotyczące popularnej przemocy wobec niewinnych”.

Źródło: http://www.care2.com/causes/the-importance-of-being-vegan.html

Tłumaczenie: Piotr Nowak

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. piotr1399 pisze:

    Przepraszam za literówki w ostatnim akapicie, powinno być „Outreach for Gentle World”

      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content