10 zaskakujących faktów o kurach

Głównym celem przemysłu mięsnego jest zysk, nie dobro zwierząt. W hodowlach przemysłowych, zwierzęta sprowadzone są do roli przetwarzanego surowca. Godzimy się na to, wspierając ten przemysł, jedząc mięso i wybierając w sklepie produkty odzwierzęce. Czy tak samo postępowalibyśmy jednak, gdyby dano nam szansę bliżej poznać zwierzęta, które na co dzień giną na fermach i w hodowlach przemysłowych? Czy nadal chętnie sięgalibyśmy po ich mięso?

shutterstock_153202004

Przedstawiamy wam dzisiaj 10 niezwykłych faktów o… kurach – zaskakująco inteligentnych i ciekawych zwierzakach.

1. Mądre ptaki – kury potrafią rozwiązywać proste zadania, łączą przyczynę ze skutkiem i potrafią przewidywać przyszłe wydarzenia. Młode pisklęta zdają sobie sprawę, że obiekt, który widziały nadal istnieje, nawet jeżeli został przed nimi ukryty. U dzieci zmysł ten rozwija się w okolicach 6 miesiąca. U kur, już po dwóch dniach.

2. Nauka – matki uczą swoje pisklęta unikania ziaren, które mogą im zaszkodzić. Wśród kur, rozwinięta jest również hierarchia społeczna co sprzyja nauce panujących w stadzie zasad.

3. Wzrok – kury widzą więcej kolorów od ludzi! Są wrażliwe na światło ultrafioletowe i dostrzegają świt, jeszcze zanim my go zarejestrujemy.

4. Sny – kurczaki doświadczają fazy REM, co świadczy o tym, że mogą śnić.

5. Zachowania godowe – samice wybierając swoich partnerów kierują się nie tylko wyglądem, ale oceniają również taniec i sposób poruszania się kogutów.

6. Sport – kurczaki potrafią biegać ponad 10 kilometrów na godzinę! Potrafią również wysoko skakać.

7. Język – kury posiadają złożony system komunikacji. Uważa się, że zwierzęta korzystają z około 30 różnych dźwięków i odgłosów alarmowych. Każdy dźwięk ma inne znaczenie – dotyczy piskląt, stanowi ostrzeżenie lub ma związek z jedzeniem. Inny sygnał stosowany jest w przypadku zagrożenia z powietrza, inny kiedy drapieżnik zbliża się po ziemi.

8. Pamięć – kury potrafią rozróżnić do 100 twarzy zwierząt i ludzi.

9. Higiena – kurczaki uwielbiają kąpiele piaskowe. Dzięki nim, zwierzęta pozbywają się pasożytów i poprawiają kondycje swoich piór.

10. Rodzicielstwo – kury są bardzo przywiązane do swoich piskląt. Gotowe są bronić swoich dzieci przed drapieżnikami, okazują im wszelkie niezbędne wsparcie i empatię.

Niestety, większość kur, zamkniętych na co dzień na fermach przemysłowych, nigdy nie będzie w stanie zaspokoić swoich potrzeb biologicznych. Nigdy nie zazna błotnej kąpieli, nie wychowa swoich pisklaków, większość z nich nigdy nie ujrzy światła dziennego.

Możesz to zmienić! Wejdź na Zostań Wege!

Źródło: http://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/things-to-love-about-chickens/

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content