fbpx

Weganizm to przyszłość

Podczas jednego ze swoich ostatnich publicznych eventów Bill Gates odniósł się do kwestii weganizmu i problemów ekologicznych jakie generuje współczesny przemysł mięsny.

Zdaniem Gatesa weganizm, z perspektywy współczesnego systemu produkcji żywności, jest najlepszym rozwiązaniem – zdrowym i ekonomicznym, a przy tym etycznym. Na dowód powyższych rozważań po internecie krąży krótki film ze wspomnianego spotkania.
.


.
Bill Gates ma niewątpliwie rację. Przypomnijmy słynny raport ONZ Livestock long Shadow zgodnie, z którym wielkoprzemysłowy chów zwierząt jest odpowiedzialny za emisję większej ilości gazów cieplarnianych aniżeli transport samochodowy, lotniczy i morski razem wzięte.

Bill Gates ma niewątpliwie rację. Przypomnijmy słynny raport ONZ Livestock long Shadow zgodnie, z którym wielkoprzemysłowy chów zwierząt jest odpowiedzialny za emisję większej ilości gazów cieplarnianych aniżeli transport samochodowy, lotniczy i morski razem wzięte.

Co więcej gdyby ilość zbóż wykorzystywanych na paszę na całym świecie – 670 milionów ton – zmniejszyć o jedynie 10%, otrzymano by ilość zbóż, która pozwoliłaby wykarmić 225 milionów ludzi przez następne trzy lata. Gdyby każdy Amerykanin zredukował ilość spożywanego mięsa o 5% (co sprowadza się do usunięcia jednej mięsnej potrawy na tydzień), „uratowano by” 7,5 milionów ton ziarna – co starczyłoby na wyżywienie 25 milionów ludzi, czyli szacowaną ilość głodujących każdego dnia w Stanach Zjednoczonych.

Wycina się lasy, osusza się jeziora, wyrywa żywopłoty, marnuje cenne zasoby wody – wszystko w celu zapewnienia pożywienia i terenów pod pastwiska dla krów. Udowodniono, iż jest to nieefektywne użycie ziemi. Dziesięć hektarów ziemi zapewni ilość mięsa potrzebną dla wyżywienia dwóch osób, ilość kukurydzy dla 10, zboża – 24, a soi – 61 osób.

Jeżeli powyższy trend się utrzyma to, zdaniem sprawozdawcy ONZ ds. prawa do żywności, Olivera De Schuttera ilość zbóż, która trafiać będzie do hodowli masowych wystarczyć będzie zaspokojenia potrzeb żywnościowych 4,5 miliarda ludzi.

Na powyższe problemy zwróciło uwagę również IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu). Jak zauważył dr Rajendra K. Pachauri, przewodniczący IPCC:

Ograniczanie spożycia mięsa jest dobre dla zdrowia, jest prostym, skutecznym środek, który każdy może podjąć.

Cytując Forbs.pl:

Ceny produktów rolnych sięgnęły zenitu i nie należy się spodziewać, że jest to sytuacja przejściowa. Bilansując popyt z podażą, świat nie ma wielkiego pola manewru. Z wyjątkiem ograniczenia produkcji mięsa.

Jeżeli zależy nam na przyszłości bez problemów ekologicznych, bez zbędnego cierpienia, którego codziennie doświadczają miliardy zwierząt w hodowlach i bez chorób cywilizacyjnych to tą przyszłością jest właśnie weganizm.

Facebook Comments

Może Ci się również spodoba

Shares